The KDE Winodow-Sizer – להזיז ולשנות-גודל של חלונות בקלות

נתקלתי עכשיו בכלי שנועד להאיץ שינוי-גודל והזזה של חלונות ב- Windows.

במקום למצוא את פינת החלון (או את איזור השפה), להחזיק, ולהזיז. באפשרותכם למקם את העכבר בכל מקום בתוך החלון, ופשוט לשלב בין כפתור ה- Alt במקלדת, ביחד עם כפתור העכבר הימני או השמאלי – על מנת לשנות את גודל החלון או להזיזו.

שימושי בשביל ייעול סידור החלונות על שולחן העבודה.

הנה לינק לעמוד התוכנה, הנה הלינק הישיר להורדת התוכנה. והנה סרטון המדגים את השימוש בתוכנה (פשוט, אך חמוד):

נקודות, ייתרונות (וחסרונות) של התוכנה:

 • תדמיינו שהחלון מחולק לארבע ריבועים – הריבוע שממנו מחזיקים את ה- Alt+ עכבר-ימני – זהו הריבוע (או הפינה של החלון) שממנה יתבצע שינוי גודל החלון.
 • אפשר להזיז חלונות ולשנות-את-גודלן מבלי להעביר אליהם את המיקוד.
 • מאד נוח עבור אנשים שמשתמשים בעכבר-מגע ( touchpad) בלפ-טופ.
 • כדי שהתוכנה תתחיל בכל איתחול של המחשב, גיררו את הקיצור שלה לתיקיה של start -> all programs -> startup
 • התוכנה לא תואמת Vista x64 (לפחות לא בגירסה הנוכחית. מאידך, מי משתמש בוויסטה ?!)

(תודות לבלוג לייף האקר על הלינק)

הרצאות מוקלטות מכנס בנושא הסכנות שטמונות בדו"ח שוחט למחקר האקדמי בארץ

ב- 15.06.08 התקיים דיון (חירום) פתוח, באוניברסיטת תל-אביב, בנושא דו"ח שוחט והסכנות שעדיין תמונות בו.

היום העליתי לבלוג-הפורום-להגנת-ההשכלה-הציבורית, בפורמט ווידיאו, את ההרצאות שהוקלטו בדיון. אם לתמצת מהנאמר: דו"ח שוחט מקודם כדבר טוב שיקרה להשכלה הציבורית, ולמחקר בארץ. אך לאמיתו של דבר, הוא טומן בחובו בעיות חמורות, שאינן מקבלות מענה, וצפויות להביא להרבה יותר נזק מאשר תועלת.ניתן לצפות בכל ההרצאות בלינק: http://www.publiceducation.org.il/?p=256

וכדי לקבל מושג, הנה הרצאת הפתיחה (4:21 דקות) שאיתה התחיל הכנס, המרצה היא ד"ר סילבי הוניגמן, מהחוג להיסטוריה כללית, אונ' ת"א:

להשתמש ב .htaccess כדי לאפשר גישה לאתר (או סיפריה) רק לבעלי שם-משתמש וסיסמא

הסיבה לפוסט: נתבקשתי לחסום גישה (באמצעות סיסמא) לאתר שאני עובד עליו. חיפשתי ומצאתי איך לעשות זאת, וגיליתי שזה לוקח יותר מ- 10 דקות לגלות (בגלל באגים, כרגיל), אז אני שמח לחלוק איתכם את מה שמצאתי עד כה, לבאים שירצו עזרה (בין אם אתם מקימים אתרי וורדפרס, וויקי, דרופל, ג'ומלה או אחרים). אני גם מדגיש שאני לא איש אבטחת מידע, לכן לא אופתע לגלות שיש דרכים נכונות ובטוחות יותר לבצע את מה שאני מציע פה. אך כבסיס, לפחות כמס-שפתיים, זה עושה את העבודה.

המטרה: לחסום גישה לתיקיה באתר (או לאתר כולו), כך שרק בעלי שם-משתמש+סיסמא יוכלו להכנס (ברמת השרת).

הכלי:  העלאת שני קבצים – .htaccess   +  .htpasswd לשרת (באמצעות FTP).

הרעיון:  מייצרים קובץ שנותן הוראה לשרת לחסום גישה למי שאיננו המשתמש (זהו קובץ ה- .htaccess) ומעלים אותו לסיפריה שרוצים לחסום. ואז יוצרים עוד קובץ שמכיל שם משתמש וסיסמא (.htpasswd) ומניחים אותו איפשהו בשרת (אני הנחתי אותו באותה סיפריה אליה הכנסתי את ה- .htaccess , זה לא נחשב אופטימאלי מבחינת הגנה, אבל לצורך ההסבר זה סביר. רצוי לשנות את מיקום הסיפריה הזו למשהו אחר בשרת ולעדכן את שורת הקוד המתאימה בקובץ ה- htaccess, כפי שיוצג מיד).

השלבים:

 • צרו קובץ .htaccess. הדרך שבה אני עשיתי זאת הייתה לפתוח קובץ txt חדש, ולשמור (file -> save as)  אותו בשם   .htaccess  (לשים לב שה- save as type – צריך להיות all files)
 • עריכת קובץ ה- .htaccess (ולבסוף העלאתו לשרת,לתיקיה עליה רוצים להגן),  יש להכניס לתוכו את הקוד הבא:

AuthType Basic
AuthName "restricted area"
AuthUserFile /home/humus101/public_html/someWebsiteIwant2Protect/.htpasswd
require valid-user

השורה השלישית צריכה להיות ה- full server path to your htpasswd file. כדי למצוא את הקידומת של ה- full server path, העליתי לשרת (לתיקיה אליה רציתי לבצע את ההגנה), קובץ ששמרתי בשם 1.php, אשר התוכן שלו היה הקוד:

<?php
phpinfo();
?>

ובתוכו מצאתי את הערך "DOCUMENT_ROOT " – ולאחריו הוספתי את ה:    /.htpasswd

עוד הערה על .htaccess, כדי שהקובץ יעבוד, צריך לשמור אותו בפורמט unix. (אני עובד ב- notepad++, ושם יש לבחור את האופציה: format-> convert to unix format )

 •  עריכת קובץ ה –   .htpasswd :   אני בחרתי להשתמש רק בשם משתמש וסיסמא אחת למניעת גישה לאתר. את הקובץ יוצרים כמו שיוצרים את קובץ ה- .htaccess (שמירה בשם של קובץ txt), והשורה שצריך להכניס לתוכו היא מהצורה:

username:scrumbled_passWord

לדוגמא,נניח שאני רוצה שם-משתמש tal וסיסמא hello. אז הקובץ שלי היה אמור להכיל את השורה:

tal:hello

אבל זה לא מדוייק, כי את ה- hello  אני צריך לקודד לאיזה משהו אחר. לשם כך, אני הולך לכלי שמבצע קידוד מתאים, לינק: http://www.htaccesstools.com/htpasswd-generator

שמראה לי שהקוד שאני באמת צריך להכניס לקובץ .htpasswd הוא:

tal:aG1dYAU.hgL3A

עידכנתי את הקובץ, והעליתי אותו לשרת. וזהו, עובד כמו קסם.

גוגל טרנדז: עושה רושם שבקרוב יותר אנשים יחפשו את פייסבוק מאשר סקס

גוגל-טרנדז הוא כלי שמאפשר לראות מהן מגמות נפח החיפוש של אנשים, עבור מילים, במנוע החיפוש של גוגל. נאמר, אפשר לראות את המילים winter, summer ולראות עונתיות. אפשר לחפש את המילה love, ולראות שכמות החיפושים כמעט שלא משתנה, חוץ מאשר פעם אחת בשנה (נ.ב: אם יש לכם רעיונות לעוד חיפושים מגניבים שאפשר לבצע, אשמח לשמוע).

אחד הנתונים שגוגל לא מציעים בגוגל טרנדז, הוא המספר האבסולוטי של חיפושים אחר כל מילה. וכאשר מקבלים גרף המשווה בין מגמות החיפוש של שתי מילים, הסקאלה שישתמשו בה, תהיה זו שתאפשר לראות את המגמה של המילה שבה מתבצעים יותר חיפושים.

מה שזה אומר הוא שאם אני אחפש בגוגל טרנדז את המילה hummus  אני אראה משהו אחד, ואם אני אשווה את המילה הזו למילה facebook, אני לא אצליח לראות את המגמה של hummus ביחד איתה, כי הגרף של facebook ידרוש מהסקאלה בציר האנכי (הציר שעומד, ציר ה- Y) להיות כל כך גדולה, כדי שתכיל את כמות החיפושים אחר המילה Facebook.

לכן, תמיד כשאני רוצה להבין את כמה תופעה היא גדולה, אני משווה את מילת המותג שלה (נאמר, facebook), בגוגל טרנדז, עם מילה שה-ר-ב-ה אנשים מחפשים, לדוגמא: SEX. למה? פשוט כי the internet is for porn :

* (למי שלא מכיר, הסרטון המצורף הוא שיר הומוריסטי, עם ליהוק דמויות מהמשחק world of warcraft, אשר שרות על כך שהאינטרנט הוא בעצם עבור פורנו)

כל זה מוביל אותי לאתמול, שבמהלך שיחה נעימה עם ליאור לוין ואריק פריימוביץ', גילינו ביחד שלפי המגמה השולטת, בקרוב פייסבוק יהפוך להיות מילת חיפוש יותר פופולארית מאשר סקס:

 • בכחול – פייסבוק
 • באדום – מייספייס
 • בכתום – סקס

** ואגב, צירפתי את המילה מייספייס לגרף, פשוט בגלל שלפני מספר ימים פירסמו טק-קרנץ' שלפי הנתונים הקיימים, פייסבוק עברו לאחרונה את מספר המשתמשים העולמי של מייספייס. מרשים…

לשחק שחקן שמשחק במשחק – פארודיה נוקבת במיטבתה

כבר כתבתי לאחרונה על ההתמכרות למשחקי מחשב. והנה הבצל עושה עבודה מצויינת בהפקת סרטון פרסומת (פיקטיבי) למשחק העולם-של-העולם-של-וורקרפט. שווה צפיה:

'Warcraft' Sequel Lets Gamers Play A Character Playing 'Warcraft'

(אותר במקור ב- YNET, תודה)