פצעים לבנים (אפטות) – המדריך שלי לטיפולים שעובדים

ניסיוני עם טיפולים ותרופות לטיפולים באפטות (פצעים לבנים) בפה. (המאמר זכה לתגובות מעניינות על טיפולים נוספים שלא הכרתי)

הפוסט הזה מיועד למי שאי פעם סבל מפצעים לבנים (כיבים) בפה, אלו המכונים אפטות (או אפתות).

ההיכרות שלי עם פצעי האפטות התחילה עוד מאז שהייתי ילד קטן כאשר רק בשנתיים האחרונות מצאתי פתרונות אפקטיביים להתמודד איתן.
עידכון: אתם מוזמנים לעיין בתגובות לפוסט, שכוללות הרבה התנסויות של אנשים, לטוב ולרע. ולזכור – העצות פה אינן של רופאים והכל על אחריותכם 🙂

רקע קצר (למי שלא יודע מהם פצעים לבנים) – מדובר בפצעים בעלי חיפוי לבן אשר לרוב מופיעים בחלק הפנימי של השפתיים (לפעמים גם באיזור הלשון). משך ההחלמה "הטבעי" של הפצעים הללו נע בין 4 ל- 10 ימים. עד להחלמה, הפצעים יוצרים את הכאב שמקבלים כאשר נושכים את השפה, אך באופן שנמשך במשך שעות וימים, הכאב תלוי בגודלן ובמידת הגירוי של האפטה. כאבי האפתות לא מאפשרים לאכול באופן נורמאלי בשל הכאב המלווה כל לעיסה (בעיקר של מזון חריף או כזה שיש בו פירורים) ובהתאם למיקום גם מקשות על דיבור. בנוסף, האפטות מקשות על שינה סדירה בשל הכאב שמקשה על ההירדמות ושאף מסוגל בקלות להעיר במהלך הלילה. לעיתים האפטות גם מלוות בהתנפחות של בלוטות לימפה, מה שמוסיף לכאב וגם יכול ליצור רושם מוטעה של כאבי שיניים.

616px-aphthe_unterlippe

(קרדיט לתמונה: וויקיפדיה)

מה קצת עוזר (אבל ממש לא ברור עד כמה) –

 • תה חמים – הנוזל החמים שורף מעט ואז מאלחש את איזור הפצע, מה שמרגיע את הכאב המתמיד.
 • גירגור מי מלח – לפעמים זה מאלחש מעט את הכאב, ישנו גם חשד שהגירגור מאיץ את תהליך ההחלמה בכך שהוא מחטא את הפה.
 • ויטמין C – ישנה טענה שלקיחה של כמויות גדולות של וויטמין C מסייעות לתהליך החלמה מהיר יותר של הפצע. מעולם לא הצלחתי לשלול את הטענה הזו. אם ברצונכם לקחת ויטמין C, דעו שעדיף לקחת עד 500 מיליגרם אחת לכמה שעות (היות ומינונים גבוהים יותר פשוט לא מספיקים להיספג במחזור הדם).
 • צמחי מרפא – אני לא רוצה לטעון שהם לא עוזרים, מאד מאד ייתכן שכן. הניסיון שלי עם טיפות שטיפת פה (ספציפיות) שקיבלתי מהרבליסטית, לא סייעו (לי) באופן דרמטי (מלבד זה שהאלכוהול עזר באילחוש).
 • אפטהX (תרופה) – מדובר בשטיפת פה שמרגיעה את איזור הכאב באופן מידי. החיסרון – לאחר שיורקים את הנוזל, הכאב חוזר די במהרה. ייתכן שבשביל ילדים מדובר בפתרון מקל מוצלח (הטעם גם לא נורא).
 • אפטגון/Aphtagone (תרופה) – ג'ל שאמור ליצור חיפוי על הפצע, להקל על הכאב ולמנוע פציעה נוספת. בפועל, החיפוי יורד תוך פחות מ- 10 דקות (כך שלצערי מצאתי שהתרופה הזו היא חסרת ערך).
 • KANK+A (תרופה) – מדובר בתמיסה שמניחים על הפצע שמאלחש מעט את הכאב ויוצר חיפוי. מדובר בטיפול מאד וותיק, אך (לטעמי) גם לא מוצלח. האילחוש נשאר מעט מאד זמן (בין 10 דקות ל- 30 דקות, מניסיוני האישי בלבד). החיפוי דביק ומקשה לאכול או להשתמש בפה באופן כללי (בניגוד לתרופה כמו אורלמדיק). החיפוי לא יעיל, ואם כל מה שאתם רוצים זה הקלה בכאב, עדיף כבר להשתמש במאלחש מקומי כמו דנטין (שמתואר מטה).

מה "אולי" עוזר (אבל אולי גם ממש לא)

 • אלכוהול על גבי הפצע (שופכים על צמר גפן ואז מניחים על הפצע) – ברגעים הראשונים מדובר בכאב רב מאד. הכאב דומה כאילו מישהו הכניס סתירה עוצמתית בחלק זה של הפנים, ויכול להיות מלווה בהזלת ריר, דמעות ורעידות. אך לאחר (בערך) 2 דקות הכאב נרגע, ואנו זוכים לבין עשר דקות (לעד שעה לפעמים) שבהם הפצע לא כואב.  אפשר להגיע לאפקט דומה עם אבקת סודה לשתיה או עם מלח (לא מי-מלח). אבל עד כה נראה לי שאלכוהול (כמו ברנדי או דומיו) עדיף.
 • חומר מאלחש/מרדים – אפשר לקנות אותם בבית מרקחת – ולפעמים זה פתרון מאד סביר לכאבים.
 • יש עדויות לעוד טיפול שעוזרים כמו: טחינה גולמית על איזור הפצע (באופן שדומה לשום) (אבל בשימוש בו, יש להיזהר שלא ללכת לישון איתו – ומתישהו לקום עם עששת), סוכריות אבץ (למציצה), גירגור מים עם תמצית פרופוליס (לאלטמן יש ספריי פרופוליס). ואם יש לכם עוד המלצות – אתם מוזמנים להוסיף אותם בתגובות.
 • קרח על מיקום הפצע עוזר באילחוש קצר טווח.
 • חלב עיזים (מהסופר!) – ניתן להשתמש בחלב עיזים שרוכשים בסופר. יש לגרגר אותו מספר פעמים (אפשר לבלוע או לירוק).
  עד כה לא מצאתי מחקר מדעי שמראה את מידת ההשפעה של השיטה, אבל מחקר ראשוני (לינק לדיווח ב ngr) שבוצע על ידי פרופסור משה רובין (בשיתוף בית החולים בלינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל אביב), הראה שאנזים המצוי בחלב העיזים (אנזים אשר לא נהרס לאחר תהליך הפיסטור שעובר חלב בסופר), מסייע בהרס ווירוס נפוץ אשר גורם לאפתות בפה.
  החדשות הטובות הן שלא צריך לסוע לאיזה קיבוץ בשביל לשתות את חלב העיזים ישירות מעטין העז. אני מקווה מאד שיבוא יום שאיזשהו חוקר יסכים להשלים את המחקר ולפרסם את הממצאים בג'ורנל מדעי. בינתיים, כל פעם שאני נתקל בחשש לאפטות, אני רוכש חלב עיזים (ב- AM:PM אפשר להשיג אותם בכ- 17 שקל לקופסה).  את החלב אני מגרגר בפה ושותה.  באופן סובייקטיבי לחלוטין, אני מרגיש שזה עוזר לי לראות זמן החלמה מהיר יותר מפצעים לבנים (פצעים שמתחילים קטנים הרבה פעמים נעצרים ולא גדלים), ולכן אני משתמש בזה. אבל הייתי מרגיש הרבה יותר טוב אם מישהו היה מבצע מחקר שיטתי שיבדוק את מידת ההשפעה המדוייקת של הטיפול.
מה עוזר מאד – 
 • ג'נג'יג'ל – מדובר בג'ל כחול אשר מורחים על איזור הפצע (לאחר שראשית מנקים את האיזור מרוק). מרגע מריחת המוצר מתקבלת הקלה מיידית בכאב. ומחקרים הראו ששימוש במוצר מקצר את משך ההחלמה מהפצע (בניגוד לחומרים מאלחשים בלבד). הג'נג'יג'ל מכיל חומצה היאלורונית שתפקידה להגן על החניכיים ולשמור על בריאותן. חומצה היאלורונית מצויה בריכוז גבוה בחניכיים באופן טבעי, אולם ריכוזה יורד כאשר יש פצעים בחניכיים ובמצבי דלקת. מחקר קליני משנת 2007 בדק ומצא ששימוש חיצוני בחומצה היאלורונית, באמצעות תכשירי ג'נג'יג'ל, מציע טיפול בטוח ואפקטיבי עבור פצעים לבנים (יש עוד מחקר מעודד כאן). הטיפול מקצר את זמן ההחלמה מפצעי פה, מאיץ חידוש רקמות, ומקל על הכאבים.  התרופה יצאה לשוק בישראל באיזור שנת 2008.  שתי החסרונות של התרופה הן המחיר (כ- 80 שקל עבור שפורפרת לא גדולה במיוחד) בשילוב עם העובדה שיש צורך בשימוש חוזר של התרופה עד ריפוי.
  עידכון: בינתיים התחילו גם לשווק ג'נג'יג'ל בתור נוזל לגירגור. השימוש במוצר הזה עדיף (לדעתי) בהרבה על השימוש בג'ל, בעיקר במקרה של פצעים על איזורים קשים לגישה כמו הלשון או אחורי הפה.
 • ויטמין B12 – מוריד את תדירות האפטות במקרים מסויימים. במאמר אקדמי משנת 2009 בוצע ניסוי קליני (עם סמיות כפולה ופלסבו) שבו בדקו את ההשפעה של לקיחת B12 על תדירות, כמות ועוצמת הכאב של אפטות. לפי פרוטוקול הניסוי היה צריך לקחת גלולה אחת של B12 (מתחת ללשון), לפני השינה, במינון של 1000 mcg. בניסוי, הנבדקים לקחו את התרופה יום יום במשך חצי שנה. כל מדדי הסבל מהאפטות (תדירות, כמות, עוצמת כאב), הופחתו משמעותית לאחר 5-6 חודשים (וזאת ללא תלות ברמת ה- B12 בדם ההתחלתית של הנבדקים).  לאחר שישה חודשים, בקבוצת הטיפול היו 74.1% מהנבדקים שהגיעו למצב שבו לא הייתה להם אף פריצה של אפטות. לעומתם, בקבוצת הטיפול, רק 32% הגיעו לאותו המצב.
  לסיכום: זה נראה כמו תוצאה שהייתי רוצה לראות מחקרים נוספים שמשחזרים אותה. אבל עבור אנשים שסובלים מאפטות שחוזרות על עצמן הרבה, נראה שלקיחה סדירה של B12 עשויה בהחלט לסייע.
 • אורלמדיק / OralMedic (תרופה) – התרופה הזאת יצאה לשוק לפני רק פחות משנתיים (מסיבה זו, רוב נותני העצות שתתקלו בהן, מלבד רוקחים בבית מרקחת, לא ידעו להמליץ לכם עליה). אך התרופה הזו היא הדבר האמיתי. מדובר בשתי מקלות צמר גפן שהמקל שלהן עשוי ממבחנה שממולאת בחומר התרופה. כדי להשתמש בתרופה, יש לשבור את החלק העליון של המקל, כך שנוזל התרופה הסגלגל יזלוג לחלק התחתון של הצמר גפן. כעת, את הצמר גפן הספוג בתרופה יש להניח על איזור הפצע וליד איזור הפצע (זאת לאחר שמייבשים אותו מעט מהרוק שסביבו). תחושת הצריבה של התרופה היא חזקה יותר מזו של הנחת מלח ישירות על הפצע. מדובר בכאב חריף מאד שנמשך גם הוא כ- 2 דקות. בזמן מריחת התרופה, יש להיזהר שלא למרוח אותה על איזורים נוספים בפה ולנסות שהרוק שנוטף לא יגע באיזור הפצע עם התרופה. לאחר מספר דקות, התרופה יוצרת חיפוי חזק מאין כמוהו סביב הפצע. בטעות יצא לי פעם להניח חלק מהתרופה על איזור בריא בחלל הפה, ניסיתי להסיר את החיפוי שנוצר שם (על ידי גירוד האיזור עם הלשון או האצבע), ולא הצלחתי להסיר את החיפוי. התרופה הזאת (אורלמדיק), מצליחה לשמור על הפצע ללא כאבים ויחסית מוגן מפציעות, במשך למעלה מיממה. לרוב, מדובר במספיק זמן כדי שהפצע יספיק להחלים במידה כזו שלאחר מכן הוא כבר ייעלם.
  החיסרון הגדול של אורלמדיק (מלבד הכאב במגע הראשוני, עד ליצירת החיפוי) הוא מחירה – נכון לכיום, כל חבילת אורלמדיק מכילה 2 מקלות תרופה ומחירה 50 60 ש"ח. בכל מקל אפשר להשתמש רק מרגע הפתיחה (ואז אפשר להניח את התרופה שבו על כל הפצעים שיש בפה באותו הרגע, אך לא ניתן לשמור את שארית התרופה שבמקל ליום אחר), כך שמדובר ב- 30 שקלים בשביל (פחות או יותר) ריפוי הפצע (למרות שהשתמשתי בהצלחה במקלון יחיד עבור מספר פצעים לבנים שהיו לי בפה).
  מצד אחד, מדובר במחיר יקר (יחסית) בשביל פצע. מצד שני, אילו הייתי מציע לכם 30 שקלים בשביל שתעברו שבוע של כאבים בפה, הייתם מוותרים – כך שמדובר במחיר שכשאין ברירה משלמים אותו. (התיסכול הוא כמובן בתקופות בהן יש חזרה נישנית של עוד ועוד פצעים, ואז החשש הוא שמחיר התרופה יתחיל להיות מורגש)
  על האורלקמדיק אפשר לקרוא עוד באתר האנגלי (לינק), ולקנות בבתי בבתי מרקחת.
 • שום – מעיכת שום כך שיצא ממנו המיץ, והנחת השום עם המיץ על גבי איזור הפצע. הטענה ששמעתי מידידה יקרה (בשם ליאורה) גורסת שהטיפול מאיץ את החלמת הפצע באופן דרמטי, ואף מצאתי סימוכין לכך בעדויות אישיות באינטרנט. מניסיוני, אני לא יודע להפריד האם האצת ההחלמה שחוויתי לאחרונה בריפוי פצעים לבנים נובעת משימוש בשום או במלח (ישירות על הפצע) – היות ויישמתי את שניהם, ואיני יודע מי מהם ביצע את העבודה. עדיין לא ברור לחלוטין עד כמה השיטה הזו יעילה, אבל מחקר מדעי שבוצע ב- 2010 על עכברושים, הדגים ששימוש בשום (וכנראה שספציפית בזכות החומר הפעיל המכונה Allicin), מביא לשיפור מובהק סטטיסטית בהחלמת פצעי פה (אשר נגרמו על ידי העכברושים). לסקרנים, הנה קישור למאמר.

hands_bud_3oralmedic_pack

שימוש בחומרים מאלחשים

בנוסף לטיפולים המיועדים לאפטות, אפשר להוסיף הקלה בתקופת הסבל באמצעות חומרי מאלחזים. לאחרונה התחלתי להשתמש בדנטין. מדובר בתמיסה (כ- 30 שקל) שאפשר לטפטף על מקלון צמר-גפן ואז להניח בעדינות על הפצע. תוך כדי המגע של החומר על הפצע, הכאב של הפצע מוחלש עד כדי נעלם. אפשר להשתמש בזה גם לפני שמניחים אורלמדיק על הפצע כדי להחליש את עוצמת הכאב של האורלמדיק. תקחו בחשבון שזה לא יעלים את הכאב של האורלמדיק, אבל זה יחליש את ה"מכה הראשונה" של התרופה, ובכך ישפר את החוויה ויאפשר להניח את האורלמדיק באופן יסודי.

אסטרטגיית טיפול

הדרך שבה אני מתמודד עם הפצעים בימינו היא כך:

 1. כאשר אני בחשד של התחלה של פצע, אני קונה חלב עיזים מהסופר-מרקט, מגרגר ויורק או בולע. לפעמים אני קונה את החלב גם כשאין פצעים, אם מדובר בתקופה של לחץ או מיעוט שעות שינה.  מאז שהתחלתי בהרגל הזה, אני חושד שהייתה ירידה משמעותית בהתקפי האפטות שלי (אך כאמור, הטענה הזו שלי איננה מגובה מחקרית!). אחד הקשיים שלי עם החלב הוא ששתייתו מעודדת אצלי ליחה, ולכן אני לא מתלהב מזה.
 2. אם הגעתי למצב של פצע, והפצע באיזור "נוח" (כמו השפה התחתונה), אני משתמש בג'נג'יג'ל כמה ימים מתוך תקווה שזה יסגור את הסיפור.
 3. אם הפצע הולך וגדל, או במקרים שבטעות נשכתי את הפצע (ואז הוא נפצע ולרוב גדל בצורה דרמטית), אז אני בוחר לשלם (בכסף, ובכאב הראשוני בשימוש) ולהשתמש באורלמדיק. ההמלצות הרפואיות הן לא להשתמש בתרופה יותר מפעם אחת לפצע. אני מודה שהפרתי את הכלל הזה כמה פעמים כאשר הפצע הקשה עלי לתפקד. אך לפי ההנחיות זה לא מומלץ.
  כמו כן, לאחרונה התחלתי להשתמש בדנטין (מאלחש אשר מפחית כאב) לפני שהשתמשתי באורל-מדיק. זה לא מעלים את הכאב הנוראי של האורלמדיק, אבל זה מחליש אותו באופן דרמטי (בעיקר את ה"מכה" הראשונה של כאב בהנחת התרופה. מי שניסה, יודע על מה אני מדבר…)
 4. אם הפצע באיזור לא נוח (כמו בפנים הלחי בפנים, או במקרים ממש גרועים – על הלשון או על העינבל), אז הייתי מתחיל מפתרונות של גירגור דברים כמו מלח או אפטהX – כדי להקל על הכאב. אני משלב את זהעם ג'נג'יג'ל אם הבעיה מחריפה, כנראה שהפתרון היחיד (שאני מכיר) זה אורל מדיק (באתר של החברה הם טוענים שאפשר להשתמש בתרופה על הלשון. הניסיון שלי מלמד שזה אכן אפשרות, אך שזה מ-א-ד כואב, ודורש הרבה תשומת לב, כדי שהתרופה תצליח לכסות את כל שטח הפצח, לפני שהרוק והתזוזה של הלשון ישתלטו). כמו כן, לאחר שימוש באורל מדיק, עדיף שלא לשתות/לאכול מאכלים חמים – כי הם יפגעו בחיפוי המגן של התרופה (כך שהיא תחזיק מעמד פחות משעתיים, במקום בין 12 ל- 24 שעות). על העינבל לא הייתי מעיז להשתמש בתרופה.

הוליסטי או נקודתי?

תומכי הרפואה ההוליסטית שביניכם בוודאי שואלים את עצמם מדוע התעלמתי בפוסט הזה מה"גורם" לאפטות, שכן לא היה עדיף לטפל באיזשהו גורם שורשי ומהותי המוביל לאפטות במקום בסמפטום עצמו?

אידיאלית – הייתי שמח לכך. מעשית – לא נתקלתי במחקר שיודע חד משמעית מהו הגורם לאפטות. ישנן אינספור סברות לגורמים (ראו הערך בוויקיפדיה), אשר כוללים כל דבר החל ממחסור בויטמין B12 וכלה במתח נפשי ומחסור בשעות שינה (מה שבמקרה שלי, אגב, אני מאמין שנכון).

ומן הראוי שכשיש אפטות, תלכו ותבדקו את שאר הגורמים האפשריים לפצעים הלבנים, כדי לבדוק אם יש בעיה "רצינית" שדורשת טיפול. אך לבינתיים, כדי שתוכלו לישון בלילה ולהנות ממהלך היום, אני מקווה שהעצות שנתתי יהיו לכם לעזר.

קשר וסיבתיות

ולסיום, אם כבר דיברנו על מהו "הגורם" לאפטות – הנה קריקטורה חביבה הממחישה את ההבדל הגדול שבין "קשר" ל- "סיבתיות"

correlation

אזהרה/הבהרה: אני לא רופא, וכל העצות שמתוארות בפוסט הזה הן על בסיס של התנסותי האישית בלבד. כל אחריות על יישום העצות ותוצאותיהן מוטל עליכם בלבד.

תפיצו לחבריכם:

הסיבה שאני כותב על הנושא בבלוג שלי הוא שאני חושד שאנשים לא יודעים. אני חושד שאנשים התייאשו מהפתרונות שהיו לפני 5 שנים (שלא היו משהו) ופשוט הפסיקו לבדוק אם יש פתרונות חדשים (ויש – כגון אורל מדיק). מסיבה זו פתחתי את קבוצת הפייסבוק: "יש לי פתרון לאפטות (פצעים לבנים) בפה – תעזרו לי להפיצו!" מתוך הרצון הטוב שעוד אנשים ידעו על הפתרון ויסבלו פחות.

חברי, זוהי הדרך הכי קלה שאני מכיר ללהפוך את העולם למקום טוב יותר.

439 תגובות בנושא “פצעים לבנים (אפטות) – המדריך שלי לטיפולים שעובדים”

 1. מלח ושום רק מאלחים את הכאב לזמן מסוים (משתנה מאדם לאדם) ואולי עוזרים לזרז את תהליך הריפוי אך הם אינם תרופת קסם לבעיה

 2. תודה רבה לכל המגיבים על העצות הרבות.
  אני סובל קשות מאפטות ושום דבר לא עזר לי, לאחרונה גיליתי משחת פלאים בשם טי ג'ל (Teejel Gel) שמיועדת לכאבי בקיעת שיניים לילדים וגם לכיבים בחלל הפה, מרחתי קצת על אפטה אחת כואבת במיוחד, זה שרף נורא אבל תוך כמה דקות הכאב פחת עד בקושי הרגשתי את האפטה, הקפדתי למרוח שוב בערב ותוך יומיים לא היה לה זכר.

 3. תודה רבה לכותב וגם למגיבים..
  מנסיוני המר המישחה oracort-E היא הפתרון המושלם.. שפורפרת אחת מחזיקה לי עד שנתיים.
  צריך למצוץ את הרוק פנימה כי זו משחה שסופחת נוזלים (אפילו לייבש קצת את האיזור) ולהניח גוש קטן של משחה על האפטה, המשחה נדבקת לרטיבות של הפצע ואוטמת אותו, כל מריחה משפיעה למס שעות לפחות, אם מורחים לפני השינה זה יכול להועיל לכל הלילה. יש בה חומר אילחוש וחומר ריפוי כך ששימוש של כמה פעמים ברצף מעלים את האפטה לחלוטין…
  רק שצריך לבקש מהרופא מרשם…
  בהצלחה ללוחמים באפטות.. והלוואי שהועלתי..

 4. פוסט מצוין.
  תודה רבה על פרסום וריכוז רשימת הטיפולים להחלמה זריזה של פצע לבן.

  לגבי אסטרטגיית טיפול 1., ברגע שאני חושד שמתחיל לצאת לי פצע:
  1. אני מיד שוטף את הפה ומצחצח שיניים עם פרודונטקס אדום.
  2. דואג שהמשחה תגיע גם לאזור החשוד.
  3. לאחר לפחות חצי דקה שנתתי למשחה לעשות את העבודה שלה אני יורק אותה ללא שטיפה במים.
  4. נמנע מהכנסת נוזל או מאכל לפה בחצי שעה לאחר הצחצוח.

  השימוש במשחה הזו צמצם באופן מוחלט את מספר הפעמים שפצע קטן מתפתח אצלי לפצע גדול שגורם לסבל רב, מקשה על הדיבור ועל שתייה ואכילה.
  אני עדיין סובל מפצעים לבנים כיוון שלא תמיד אני עובר מידית לשימוש במשחת השיניים הזו כי היא די דוחה, לפעמים אני מזהה את הופעת הפצע רק כאשר הוא כבר גדול מדיי, אך בכל מקרה תדירות התפתחות הפצעים לכאלה שמשתקים אותי הצטמצמה פלאים.

  בדרך כלל אצלי בפה פצע לבן גדול גורר הופעתם של פצעים נוספים כך שגם אם המקורי היה עובר מעצמו עדיין הייתי סובל מפצעים לבנים שבועות ארוכים.
  מעבר לשימוש במשחה הזו לאורך כל התקופה בה קיים הפצע מקטינה למינימום יציאת פצעים נוספים ומונעת לחלוטין התפתחותם לפצעים גדולים כך שהיום אני לא סובל מפצע בפה לבן יותר משבוע-שבועיים.

  אם אחד מהטיפולים שהוצעו יצליח להעלים פצע לבן אצלי בפה תוך פרק זמן קצר יחסית אז בתוספת שימוש במשחה כטיפול מונע גדילה והתרבות פצעים מבחינתי הסבל הנורא הזה שנמשך לאורך שנים מתקופת הילדות שלי הסתיים.

  הערה: אני מאמין שכל משחה או נוזל שטיפה שמכיל אותם חומרים שנמצאים בפרודונטקס אדום יעבוד אך לא יצא לי לחפש תחליף למשחה וכל נוזל שטיפה שניסיתי עד כה גרם לי לצרבת לפרק זמן ארוך.

 5. אני סובלת שנים מאפטות בפה און ואוף תקופתי, אני בהריון ובתחילת ההריון התחילו לי אפטות איומות מתחת ללשון, לא יכלתי לדבר, לישון, לאכול ניגשתי לחנות טבע קרובה ושם המליצו לי להחליף משחת שיניים לפרדונטקס ללא פלואריד, הייתי סקפטית אבל החלפתי… האפטות פשוט הפסיקו להופיע קחו לתשומת ליבכם, בריאות לכולם.

 6. אני עשיתי לעצמי כלל: גרגור מי מלח כל ערב, לא רק כתגובה לאפטה, אלא כ"הקדם תרופה למכה". מידי פעם אני בוחן את המצב
  ועושה הפסקה. המזון, מזג האוויר,הרגישות העונתית,כל אלה משפיעים. אני מכין תמיסת מלח מראש,מגיב מיד כשצריך ויש הקלה
  תוך יום יומיים.

 7. האם ניתן לבלוע את התרופה ?בבית מרקחת אמרו לי שכן השתמשתי בה פעם אחת ואחרי שקראתי את העלון והיה רשום שם לא לבלוע םחדתי והפסקתי את השימוש בה אשמח לתשובה. תודה מרסלה

 8. לי קורה משהו מצחיק. תמיד, אבל תמיייייד, האפטות מופיעות בזוגות. 2 או 4. לא יודע למה, אבל מילדות (אני כבר בן 42), תמיד היה בזוגות. בעשר שנים אחרונים, מצאתי רק דרך אחד להקל: לשים גרגיר 1-2 של מלח גס עם הפצע. צורב ומפוצץ האפטה. עד שלא יורד טיפה דם, לא מומלץ להפסיק. עם יש טיפה דם, זה אומר שהרגנו ה"אורח" הלא רצוי בפה שלנו. זה לפחות במקרה שלי. מקווה שעזרתי לכם.

 9. בתור אחד שסובל מאפטות שנים וניסיתי הכל כולל מה שכתוב כאן אני יכול לסכם את מה שאני יודע עד עכשיו
  שום כתוש על האפטה – זה טוב למי שרוצה כמה שעות של שקט זה מפיג את הכאב ממנה לכמה שעות אבל הכאב חוזר אחרי כמה שעות
  דבש לי בכלל לא עזר
  מלח לי לא עזר
  הדברים שבוודאות אני יכול להגיד שעוזרים לריופי הם :
  מיץ רימונים טרי סחוט פשוט לסחוט מיץ רימון לגרגר על האפטה כמה דקות ואז לבלוע
  מיץ רימונים מחטא את האפטה ומקטין אותה זה הכי מומלץ
  לעשות ספורט ופעילות גופנית עד הזעה ספורט עוזר לריפוי
  והכי חשוב זה להירגע לא להיות לחוצים להתשחרר הסיבה שהאפטות באות זה בעיקר בגלל מתחים

 10. תקשיבו חברים קודם כל באמת אחלה טיפים באמת הקלו על הכאב, אבל עדיין לוקח לאפטות שלי בין 5 ל10 ימים להרפא, ובדקתי עוד באינטרנט ובחנויות ודבר ראשון שאמרו לי זה אורקורט E. עכשיו הרבה מכם יגידו שזה לא בריא ושזה לא באמת מקל, ושזה ממש דביק בפה. אבל, מחקרים מדעיים והדעה האישית שלי, זה מוריד מהכאב מיידית, וזה מפחית את הזמן עד שהפצע נסגר, כך שאם את/ה שם/ה אורקורט עוד כשמרגישים את העקצוץ כמה שעות לפני שפצע הלבן, וגם אחרי שהפצע כבר הפך ללבן, הפצע מתרפא ממש מהר, בין כ3 עד 5 ימים, והכאב מופחת לכמה שעות טובות… אני ממליץ לשים אורקורט כשחוזרים מעבודה או מבית הספר, ובערב אחרי שאוכלים ומצחצים שיניים, ממש כמה דקות לפני שאתה הולך לישון… תודה.

 11. אני ניסיתי המון דברים , כורכום ניסיתי ולא עבד כל כך
  אורלמדיק עוזר , וגיליתי שמיץ רימונים סחוט עוזר מאוד
  לסחוט מיץ רימונים לגרגר על האפטה ואחרי זה כמובן לבלוע כי זה בריא
  זה פשוט משמיד את האפטה והלבן שלה מתחיל להיעלם והכאב פוחת בצורה נכרת
  אני יודע שגם כוסברה בתוך מים רותחים או ללעוס כוסברה זה עוזר

 12. איך אף אחד לא כתב כלום על קיווי? אצלי בבית גם אחים שלי סובלים מזה, והתקופה הציידים זה קיווי- כמה שיותר חמוץ יותר טוב. לתת למיס של הליווי לגעת בפצע כמה שיותר (למרות הצריבה שנוצרת). זהמקצר את הריפוי מאד, וגם הופך את הפצע כמעט באופן מיידי ללא כואב.

 13. פשוט תודה רבה על ריכוז המידע והניסיון, אתה פשוט מציל נפשות, מי שלא חווה את כאב האפטה לא יבין לעולם…
  מתחילה לנסות את כל ההמלצות ברשימה…מקווה לחזור עם תובנות משלי.

 14. כל הכבוד על ההשקעה, אכן צרה שקשה להפתר ממנה..
  1. מצאתי שברשת מוכרים אורלמדיק ב 46 שח בערך.. יש דמי משלוח אבל אפשר לשלב עם כמה דברים ולחסוך.
  2. מנסיוני לא כדאי לשים אורלמדיק מייד עם הופעת האפטה, כי היא תגדל בכל זאת. כדאי לשים את האורלמיק בשיא של האפטה ואז הוא הכי יעיל. לא יודע למה.
  3. מקווה לבדוק את שאר הדברים (B12 בעיקר..)

 15. מתוך האתר הרשמי של החברה:
  http://www.oralmedic.co.il/%D7%9B%D7%99%D7%A6%D7%93-%D7%9C%D7%98%D7%A4%D7%9C-%D7%91%D7%90%D7%A4%D7%98%D7%95%D7%AA

  מידע בטיחותי חשוב
  אין להשתמש במקרה של אלרגיה למרכיבים המכילים גופרית. אין להשתמש אם הינך בהריון או ילדים מתחת לגיל 12. יש להמנע ממגע עם העיניים. המקרה והחומר נכנס לעין, יש להסיר מיד עדשות מגע, לשטוף את העין במים במשך 15 דקות לפחות ולפנות באופן מיידי לקבלת ייעוץ רפואי. ***המוצר אינו מיועד לשימוש על גבי הלשון.***

 16. אוקי, לכל האנשים היקרים שסובלים מאפטות, מצאתי פתרון, שלפחות עלי הוא עובד.
  בתור אחד שאפטות ענקיות היו תוקפות אותו אחת לשבועיים ומשתקות את כל הפה – ערכתי ניסוי על עצמי.
  ויטמין B12
  חומצה פולית
  זה בא בטבליה אחת, לא יודע איזה חומר מבינהם השפיע, אבל הייתה לזה השפעה מאוד מאוד ברורה, ממש מהאפטה הראשונה!
  זה אומנם לא מנע את האפטות, אבל הן קטנו בצורה ממש ממש משעמעותית – מ 5 מ"מ ל- 1 מ"מ בערך ובנוסף הן חלפו ממש מהר!!
  אני ממש מתרגש שזה עובד, אתם בטח מכירים, הסבל היה פשוט נוראי!!!
  לקחתי את הטבליה אחת ליום, אחרי האוכל.
  מאוד ממליץ!!!!

 17. הי, יש תרופה נוספת שלא הוזכרה בכתבה – ORACORT E
  זה מעין משחה גבישית ששים ישירות על האפטה. המשחה יוצרת חיפוי על הפצע, מקלה על הכאב במשך יום שלם ולדעתי גם עוזרת לריפוי.
  יתרונות – שפורפרת אחת מספיקה להרבה שימושים, לי מאוד עוזר להקל ולרפא הפצע.
  חסרון – יקר מעט (כ- 60 ש"ח), מצריך מרשם רופא, המשחה מעט "גבישית" כך שלא קל למרוח אותה וצריך להמתין כ-2 דקות עד שמתיבשת.

 18. תודה על העצות.
  כבר שבוע שהאפטה לא עוזבת אותי וככל שהימים התארכו זה כאב יותר ויותר.
  נסיתי מספר תרופות סבתא – לא ממש עזר.
  חברה הציעה לי את האורלמדיק..אבל לפני החלטתי לנסות את הכורכום…כהמלצתך יעלי..כי מה כבר יכול לקרות? ו…ממש קסם.
  כמה שניות של "שריפה" בפה ולאחר מכן מרגישים הקלה מיידית ומשמעותית. מומלץ!!!
  תודה ליועצים ובמיוחד לך יעלי!!!

 19. היי אני מסכימה עם כותב המאמר
  ובעצמי יצא לי לנסות מוצרים רבים,
  לי אישית גם עזר הטיפול באורלמדיק ובאמת חבל שלא כולם מכירים את המוצר

  הערה קטנה לכותב שם לב שיש הערות שהקורא לא צריך לקרוא כגון (לינק לדיווח ב ngr) באמצע הטקסט ,
  קישור לאתר האנגלי של אורלמדיק במקום לאתר הישראלי אשר שומר על רצף קריאה בעברית לאלה שלא חזקים במונחים רפואיים באנגלית .
  וגם הקישור לקבוצה בפייסבוק לא תקין …

 20. מצאתי פתרון מדהים: לא יודעת איזה מהם או אולי שילוב של שניהם: תוך שעתיים שלוש נעלמה האפטה:

  3 כדורי שום של 600 מג.

  לקחתי כמוסה של תמצית כורכום+פיפרין מהסוג הטוב ביותר, ופתחתי אותה ושמתי את תכולתה (אבקה כתומה) על הלשון על הפצע ומסביב. עשיתי זאת מס פעמים ולדעתי זה הדבר שעשה פלאים. ממליצה.

 21. מצאתי פיתרון מדהים !!!

  לא יודעת איזה מהם עזר אבל הפצע הקטן הלבן נעלם תוך שעתיים שלוש:

  לקחתי 3 כדורי שום 600 מג.

  וגם לקחתי כמוסה של 500 מג כורכום+פיפרין מהסוג הטוב ביותר, פתחתי את הכמוסה ושמתי את תכולתה על הפצע ומסביב לו. עשיתי זאת מס פעמים לדעתי זה העלים את הפצע לחלוטין.

 22. וואו תודה רבה על הפירוט יש לי 2 כאלה כבר שבוע ואני רוצה שזה יעבור לי זה די כואב אבל זה יעבור ויש לי עוד משהו להגיד לא כל מה שהחוקרים מראים הם נכונים אבל תודה רבה על העזרה

 23. לכותב המאמר….תודה רבה על הפירוט המצוין והיתרונות מול חסרונות…
  רק דבר קטן – לא הכל מדעי, לא הכל מחקרי, לא הכל נכון במחקרים. ויתרה מזאת, מחקרים זה דבר מוטה. לרוב תרופת סבתא ב3 ש"ח יעילה יותר ממוצרי מעבדה…
  🙂

 24. לדעתי אן על חלב עיזים אני טיפלתי בהרבה ילדים ויש הצלחה כולם מודים לי וחוזרים אלי עים הילד השני אפילו ליאור נרקיס הגיע אלי 0549072121 פת

 25. כפי שידוע רוק יכול לעזור בהרבה כל מה שצריך כדי שכמות הרוק בפה תגדל זה רק לצחצח שיניים כמה שיותר פעמים ביום

 26. כמי שסובלת מאפטות בתדירות גבוהה ניסיתי כל תכשיר אפשרי כולל תרופות סבתא. בשבת האחרונה ניסיתי אבקת כורכום : בצלוחית קטנה שמתי מעט אבקת כורכום וטבלתי את קצה הלשון שבה היה פיצעון כואב במיוחד ומרחתי את האבקה בכל חלל הפה. זה צרב אך לאחר מספר שניות כמו במטה קסמים הכל עבר הכאב והפצע נעלם כמעט כליל. שטפתי את הפה והמשכתי בשטיפות של אבקת כורכום ומים פושרים מידי יום ואפשר כמה שרוצים וזאת למניעה ולהגיינה. ידו שלכורכום יש תכונות אנטיבקטריאליות.. אז קצת צהוב בפה אז מה. איזו הקלה לאחר מכן… בהצלחה כדאי להפיץ.

 27. אני כרגע עם האפטות בפה וה ממש מונע משינה טובה, אכילה, דיבור ואפילו מקשה על שתייה!
  יש תרסיס s.o.s ודקטרין אורל ג'ל שכרגע זה מה שמרגיע לכמה דקות

  ממתינה שזה יחלוף ומהר!

 28. אני יודע שאורלמדיק עם המקלון היעיל ביותר מכל מה שקיים היום. לא מכיר מישהו שטיפל איתו ולא חזר שוב. נראה לי שהיתרון המשמעותי הוא שזה מיידי ובטיפול אחד בלבד. זה עם המקלון.

 29. אני משתמש בשמרי בירה באופן קבוע. כמה כדורים בשבוע – כשאני מפסיק לתקופה האפטות מופיעות. יש של "סולגאר".

 30. וואי! עכשיו קלטתי שחזרו לי האפטות פעם ראשונה אחרי לידה, ושכל ההריון לקחתי B12 ואז הפסקתי… אחזור לקחת, מעניין אם יעזור בעתיד…

 31. לי יש לי שיני בינה שיצאו חלקית(בצד אחד האזור תמיד רגיש למגע).
  אני נושם הרבה דרך הפה אבל גם דרך האף. (לא יודע כמה מהיום הפה פתוח)
  דלקות קלות בחניכיים, בדר"כ נעצרות ע"י הקפדה טובה יותר על צחצוח ושימוש במי פה נגד דלקות חניכיים

  יש לי אפטות מדי פעם, אני חושב שפעם בכמה חודשים. מציקות ומכאיבות מאוד, בעיקר באכילה/דיבור(בהתאם למקום ולרגישות של האפטה) אבל לא ברמה שאי אפשר לחיות (לא מונעות לישון ובטח שלא מעירות בלילה.).

השאר תגובה