פצעים לבנים (אפטות) – המדריך שלי לטיפולים שעובדים

ניסיוני עם טיפולים ותרופות לטיפולים באפטות (פצעים לבנים) בפה. (המאמר זכה לתגובות מעניינות על טיפולים נוספים שלא הכרתי)

הפוסט הזה מיועד למי שאי פעם סבל מפצעים לבנים (כיבים) בפה, אלו המכונים אפטות (או אפתות).

ההיכרות שלי עם פצעי האפטות התחילה עוד מאז שהייתי ילד קטן כאשר רק בשנתיים האחרונות מצאתי פתרונות אפקטיביים להתמודד איתן.
עידכון: אתם מוזמנים לעיין בתגובות לפוסט, שכוללות הרבה התנסויות של אנשים, לטוב ולרע. ולזכור – העצות פה אינן של רופאים והכל על אחריותכם 🙂

רקע קצר (למי שלא יודע מהם פצעים לבנים) – מדובר בפצעים בעלי חיפוי לבן אשר לרוב מופיעים בחלק הפנימי של השפתיים (לפעמים גם באיזור הלשון). משך ההחלמה “הטבעי” של הפצעים הללו נע בין 4 ל- 10 ימים. עד להחלמה, הפצעים יוצרים את הכאב שמקבלים כאשר נושכים את השפה, אך באופן שנמשך במשך שעות וימים, הכאב תלוי בגודלן ובמידת הגירוי של האפטה. כאבי האפתות לא מאפשרים לאכול באופן נורמאלי בשל הכאב המלווה כל לעיסה (בעיקר של מזון חריף או כזה שיש בו פירורים) ובהתאם למיקום גם מקשות על דיבור. בנוסף, האפטות מקשות על שינה סדירה בשל הכאב שמקשה על ההירדמות ושאף מסוגל בקלות להעיר במהלך הלילה. לעיתים האפטות גם מלוות בהתנפחות של בלוטות לימפה, מה שמוסיף לכאב וגם יכול ליצור רושם מוטעה של כאבי שיניים.

616px-aphthe_unterlippe

(קרדיט לתמונה: וויקיפדיה)

מה קצת עוזר (אבל ממש לא ברור עד כמה) –

 • תה חמים – הנוזל החמים שורף מעט ואז מאלחש את איזור הפצע, מה שמרגיע את הכאב המתמיד.
 • גירגור מי מלח – לפעמים זה מאלחש מעט את הכאב, ישנו גם חשד שהגירגור מאיץ את תהליך ההחלמה בכך שהוא מחטא את הפה.
 • ויטמין C – ישנה טענה שלקיחה של כמויות גדולות של וויטמין C מסייעות לתהליך החלמה מהיר יותר של הפצע. מעולם לא הצלחתי לשלול את הטענה הזו. אם ברצונכם לקחת ויטמין C, דעו שעדיף לקחת עד 500 מיליגרם אחת לכמה שעות (היות ומינונים גבוהים יותר פשוט לא מספיקים להיספג במחזור הדם).
 • צמחי מרפא – אני לא רוצה לטעון שהם לא עוזרים, מאד מאד ייתכן שכן. הניסיון שלי עם טיפות שטיפת פה (ספציפיות) שקיבלתי מהרבליסטית, לא סייעו (לי) באופן דרמטי (מלבד זה שהאלכוהול עזר באילחוש).
 • אפטהX (תרופה) – מדובר בשטיפת פה שמרגיעה את איזור הכאב באופן מידי. החיסרון – לאחר שיורקים את הנוזל, הכאב חוזר די במהרה. ייתכן שבשביל ילדים מדובר בפתרון מקל מוצלח (הטעם גם לא נורא).
 • אפטגון/Aphtagone (תרופה) – ג’ל שאמור ליצור חיפוי על הפצע, להקל על הכאב ולמנוע פציעה נוספת. בפועל, החיפוי יורד תוך פחות מ- 10 דקות (כך שלצערי מצאתי שהתרופה הזו היא חסרת ערך).
 • KANK+A (תרופה) – מדובר בתמיסה שמניחים על הפצע שמאלחש מעט את הכאב ויוצר חיפוי. מדובר בטיפול מאד וותיק, אך (לטעמי) גם לא מוצלח. האילחוש נשאר מעט מאד זמן (בין 10 דקות ל- 30 דקות, מניסיוני האישי בלבד). החיפוי דביק ומקשה לאכול או להשתמש בפה באופן כללי (בניגוד לתרופה כמו אורלמדיק). החיפוי לא יעיל, ואם כל מה שאתם רוצים זה הקלה בכאב, עדיף כבר להשתמש במאלחש מקומי כמו דנטין (שמתואר מטה).

מה “אולי” עוזר (אבל אולי גם ממש לא)

 • אלכוהול על גבי הפצע (שופכים על צמר גפן ואז מניחים על הפצע) – ברגעים הראשונים מדובר בכאב רב מאד. הכאב דומה כאילו מישהו הכניס סתירה עוצמתית בחלק זה של הפנים, ויכול להיות מלווה בהזלת ריר, דמעות ורעידות. אך לאחר (בערך) 2 דקות הכאב נרגע, ואנו זוכים לבין עשר דקות (לעד שעה לפעמים) שבהם הפצע לא כואב.  אפשר להגיע לאפקט דומה עם אבקת סודה לשתיה או עם מלח (לא מי-מלח). אבל עד כה נראה לי שאלכוהול (כמו ברנדי או דומיו) עדיף.
 • חומר מאלחש/מרדים – אפשר לקנות אותם בבית מרקחת – ולפעמים זה פתרון מאד סביר לכאבים.
 • יש עדויות לעוד טיפול שעוזרים כמו: טחינה גולמית על איזור הפצע (באופן שדומה לשום) (אבל בשימוש בו, יש להיזהר שלא ללכת לישון איתו – ומתישהו לקום עם עששת), סוכריות אבץ (למציצה), גירגור מים עם תמצית פרופוליס (לאלטמן יש ספריי פרופוליס). ואם יש לכם עוד המלצות – אתם מוזמנים להוסיף אותם בתגובות.
 • קרח על מיקום הפצע עוזר באילחוש קצר טווח.
 • חלב עיזים (מהסופר!) – ניתן להשתמש בחלב עיזים שרוכשים בסופר. יש לגרגר אותו מספר פעמים (אפשר לבלוע או לירוק).
  עד כה לא מצאתי מחקר מדעי שמראה את מידת ההשפעה של השיטה, אבל מחקר ראשוני (לינק לדיווח ב ngr) שבוצע על ידי פרופסור משה רובין (בשיתוף בית החולים בלינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל אביב), הראה שאנזים המצוי בחלב העיזים (אנזים אשר לא נהרס לאחר תהליך הפיסטור שעובר חלב בסופר), מסייע בהרס ווירוס נפוץ אשר גורם לאפתות בפה.
  החדשות הטובות הן שלא צריך לסוע לאיזה קיבוץ בשביל לשתות את חלב העיזים ישירות מעטין העז. אני מקווה מאד שיבוא יום שאיזשהו חוקר יסכים להשלים את המחקר ולפרסם את הממצאים בג’ורנל מדעי. בינתיים, כל פעם שאני נתקל בחשש לאפטות, אני רוכש חלב עיזים (ב- AM:PM אפשר להשיג אותם בכ- 17 שקל לקופסה).  את החלב אני מגרגר בפה ושותה.  באופן סובייקטיבי לחלוטין, אני מרגיש שזה עוזר לי לראות זמן החלמה מהיר יותר מפצעים לבנים (פצעים שמתחילים קטנים הרבה פעמים נעצרים ולא גדלים), ולכן אני משתמש בזה. אבל הייתי מרגיש הרבה יותר טוב אם מישהו היה מבצע מחקר שיטתי שיבדוק את מידת ההשפעה המדוייקת של הטיפול.
מה עוזר מאד – 
 • ג’נג’יג’ל – מדובר בג’ל כחול אשר מורחים על איזור הפצע (לאחר שראשית מנקים את האיזור מרוק). מרגע מריחת המוצר מתקבלת הקלה מיידית בכאב. ומחקרים הראו ששימוש במוצר מקצר את משך ההחלמה מהפצע (בניגוד לחומרים מאלחשים בלבד). הג’נג’יג’ל מכיל חומצה היאלורונית שתפקידה להגן על החניכיים ולשמור על בריאותן. חומצה היאלורונית מצויה בריכוז גבוה בחניכיים באופן טבעי, אולם ריכוזה יורד כאשר יש פצעים בחניכיים ובמצבי דלקת. מחקר קליני משנת 2007 בדק ומצא ששימוש חיצוני בחומצה היאלורונית, באמצעות תכשירי ג’נג’יג’ל, מציע טיפול בטוח ואפקטיבי עבור פצעים לבנים (יש עוד מחקר מעודד כאן). הטיפול מקצר את זמן ההחלמה מפצעי פה, מאיץ חידוש רקמות, ומקל על הכאבים.  התרופה יצאה לשוק בישראל באיזור שנת 2008.  שתי החסרונות של התרופה הן המחיר (כ- 80 שקל עבור שפורפרת לא גדולה במיוחד) בשילוב עם העובדה שיש צורך בשימוש חוזר של התרופה עד ריפוי.
  עידכון: בינתיים התחילו גם לשווק ג’נג’יג’ל בתור נוזל לגירגור. השימוש במוצר הזה עדיף (לדעתי) בהרבה על השימוש בג’ל, בעיקר במקרה של פצעים על איזורים קשים לגישה כמו הלשון או אחורי הפה.
 • ויטמין B12 – מוריד את תדירות האפטות במקרים מסויימים. במאמר אקדמי משנת 2009 בוצע ניסוי קליני (עם סמיות כפולה ופלסבו) שבו בדקו את ההשפעה של לקיחת B12 על תדירות, כמות ועוצמת הכאב של אפטות. לפי פרוטוקול הניסוי היה צריך לקחת גלולה אחת של B12 (מתחת ללשון), לפני השינה, במינון של 1000 mcg. בניסוי, הנבדקים לקחו את התרופה יום יום במשך חצי שנה. כל מדדי הסבל מהאפטות (תדירות, כמות, עוצמת כאב), הופחתו משמעותית לאחר 5-6 חודשים (וזאת ללא תלות ברמת ה- B12 בדם ההתחלתית של הנבדקים).  לאחר שישה חודשים, בקבוצת הטיפול היו 74.1% מהנבדקים שהגיעו למצב שבו לא הייתה להם אף פריצה של אפטות. לעומתם, בקבוצת הטיפול, רק 32% הגיעו לאותו המצב.
  לסיכום: זה נראה כמו תוצאה שהייתי רוצה לראות מחקרים נוספים שמשחזרים אותה. אבל עבור אנשים שסובלים מאפטות שחוזרות על עצמן הרבה, נראה שלקיחה סדירה של B12 עשויה בהחלט לסייע.
 • אורלמדיק / OralMedic (תרופה) – התרופה הזאת יצאה לשוק לפני רק פחות משנתיים (מסיבה זו, רוב נותני העצות שתתקלו בהן, מלבד רוקחים בבית מרקחת, לא ידעו להמליץ לכם עליה). אך התרופה הזו היא הדבר האמיתי. מדובר בשתי מקלות צמר גפן שהמקל שלהן עשוי ממבחנה שממולאת בחומר התרופה. כדי להשתמש בתרופה, יש לשבור את החלק העליון של המקל, כך שנוזל התרופה הסגלגל יזלוג לחלק התחתון של הצמר גפן. כעת, את הצמר גפן הספוג בתרופה יש להניח על איזור הפצע וליד איזור הפצע (זאת לאחר שמייבשים אותו מעט מהרוק שסביבו). תחושת הצריבה של התרופה היא חזקה יותר מזו של הנחת מלח ישירות על הפצע. מדובר בכאב חריף מאד שנמשך גם הוא כ- 2 דקות. בזמן מריחת התרופה, יש להיזהר שלא למרוח אותה על איזורים נוספים בפה ולנסות שהרוק שנוטף לא יגע באיזור הפצע עם התרופה. לאחר מספר דקות, התרופה יוצרת חיפוי חזק מאין כמוהו סביב הפצע. בטעות יצא לי פעם להניח חלק מהתרופה על איזור בריא בחלל הפה, ניסיתי להסיר את החיפוי שנוצר שם (על ידי גירוד האיזור עם הלשון או האצבע), ולא הצלחתי להסיר את החיפוי. התרופה הזאת (אורלמדיק), מצליחה לשמור על הפצע ללא כאבים ויחסית מוגן מפציעות, במשך למעלה מיממה. לרוב, מדובר במספיק זמן כדי שהפצע יספיק להחלים במידה כזו שלאחר מכן הוא כבר ייעלם.
  החיסרון הגדול של אורלמדיק (מלבד הכאב במגע הראשוני, עד ליצירת החיפוי) הוא מחירה – נכון לכיום, כל חבילת אורלמדיק מכילה 2 מקלות תרופה ומחירה 50 60 ש”ח. בכל מקל אפשר להשתמש רק מרגע הפתיחה (ואז אפשר להניח את התרופה שבו על כל הפצעים שיש בפה באותו הרגע, אך לא ניתן לשמור את שארית התרופה שבמקל ליום אחר), כך שמדובר ב- 30 שקלים בשביל (פחות או יותר) ריפוי הפצע (למרות שהשתמשתי בהצלחה במקלון יחיד עבור מספר פצעים לבנים שהיו לי בפה).
  מצד אחד, מדובר במחיר יקר (יחסית) בשביל פצע. מצד שני, אילו הייתי מציע לכם 30 שקלים בשביל שתעברו שבוע של כאבים בפה, הייתם מוותרים – כך שמדובר במחיר שכשאין ברירה משלמים אותו. (התיסכול הוא כמובן בתקופות בהן יש חזרה נישנית של עוד ועוד פצעים, ואז החשש הוא שמחיר התרופה יתחיל להיות מורגש)
  על האורלקמדיק אפשר לקרוא עוד באתר האנגלי (לינק), ולקנות בבתי בבתי מרקחת.
 • שום – מעיכת שום כך שיצא ממנו המיץ, והנחת השום עם המיץ על גבי איזור הפצע. הטענה ששמעתי מידידה יקרה (בשם ליאורה) גורסת שהטיפול מאיץ את החלמת הפצע באופן דרמטי, ואף מצאתי סימוכין לכך בעדויות אישיות באינטרנט. מניסיוני, אני לא יודע להפריד האם האצת ההחלמה שחוויתי לאחרונה בריפוי פצעים לבנים נובעת משימוש בשום או במלח (ישירות על הפצע) – היות ויישמתי את שניהם, ואיני יודע מי מהם ביצע את העבודה. עדיין לא ברור לחלוטין עד כמה השיטה הזו יעילה, אבל מחקר מדעי שבוצע ב- 2010 על עכברושים, הדגים ששימוש בשום (וכנראה שספציפית בזכות החומר הפעיל המכונה Allicin), מביא לשיפור מובהק סטטיסטית בהחלמת פצעי פה (אשר נגרמו על ידי העכברושים). לסקרנים, הנה קישור למאמר.

hands_bud_3oralmedic_pack

שימוש בחומרים מאלחשים

בנוסף לטיפולים המיועדים לאפטות, אפשר להוסיף הקלה בתקופת הסבל באמצעות חומרי מאלחזים. לאחרונה התחלתי להשתמש בדנטין. מדובר בתמיסה (כ- 30 שקל) שאפשר לטפטף על מקלון צמר-גפן ואז להניח בעדינות על הפצע. תוך כדי המגע של החומר על הפצע, הכאב של הפצע מוחלש עד כדי נעלם. אפשר להשתמש בזה גם לפני שמניחים אורלמדיק על הפצע כדי להחליש את עוצמת הכאב של האורלמדיק. תקחו בחשבון שזה לא יעלים את הכאב של האורלמדיק, אבל זה יחליש את ה”מכה הראשונה” של התרופה, ובכך ישפר את החוויה ויאפשר להניח את האורלמדיק באופן יסודי.

אסטרטגיית טיפול

הדרך שבה אני מתמודד עם הפצעים בימינו היא כך:

 1. כאשר אני בחשד של התחלה של פצע, אני קונה חלב עיזים מהסופר-מרקט, מגרגר ויורק או בולע. לפעמים אני קונה את החלב גם כשאין פצעים, אם מדובר בתקופה של לחץ או מיעוט שעות שינה.  מאז שהתחלתי בהרגל הזה, אני חושד שהייתה ירידה משמעותית בהתקפי האפטות שלי (אך כאמור, הטענה הזו שלי איננה מגובה מחקרית!). אחד הקשיים שלי עם החלב הוא ששתייתו מעודדת אצלי ליחה, ולכן אני לא מתלהב מזה.
 2. אם הגעתי למצב של פצע, והפצע באיזור “נוח” (כמו השפה התחתונה), אני משתמש בג’נג’יג’ל כמה ימים מתוך תקווה שזה יסגור את הסיפור.
 3. אם הפצע הולך וגדל, או במקרים שבטעות נשכתי את הפצע (ואז הוא נפצע ולרוב גדל בצורה דרמטית), אז אני בוחר לשלם (בכסף, ובכאב הראשוני בשימוש) ולהשתמש באורלמדיק. ההמלצות הרפואיות הן לא להשתמש בתרופה יותר מפעם אחת לפצע. אני מודה שהפרתי את הכלל הזה כמה פעמים כאשר הפצע הקשה עלי לתפקד. אך לפי ההנחיות זה לא מומלץ.
  כמו כן, לאחרונה התחלתי להשתמש בדנטין (מאלחש אשר מפחית כאב) לפני שהשתמשתי באורל-מדיק. זה לא מעלים את הכאב הנוראי של האורלמדיק, אבל זה מחליש אותו באופן דרמטי (בעיקר את ה”מכה” הראשונה של כאב בהנחת התרופה. מי שניסה, יודע על מה אני מדבר…)
 4. אם הפצע באיזור לא נוח (כמו בפנים הלחי בפנים, או במקרים ממש גרועים – על הלשון או על העינבל), אז הייתי מתחיל מפתרונות של גירגור דברים כמו מלח או אפטהX – כדי להקל על הכאב. אני משלב את זהעם ג’נג’יג’ל אם הבעיה מחריפה, כנראה שהפתרון היחיד (שאני מכיר) זה אורל מדיק (באתר של החברה הם טוענים שאפשר להשתמש בתרופה על הלשון. הניסיון שלי מלמד שזה אכן אפשרות, אך שזה מ-א-ד כואב, ודורש הרבה תשומת לב, כדי שהתרופה תצליח לכסות את כל שטח הפצח, לפני שהרוק והתזוזה של הלשון ישתלטו). כמו כן, לאחר שימוש באורל מדיק, עדיף שלא לשתות/לאכול מאכלים חמים – כי הם יפגעו בחיפוי המגן של התרופה (כך שהיא תחזיק מעמד פחות משעתיים, במקום בין 12 ל- 24 שעות). על העינבל לא הייתי מעיז להשתמש בתרופה.

הוליסטי או נקודתי?

תומכי הרפואה ההוליסטית שביניכם בוודאי שואלים את עצמם מדוע התעלמתי בפוסט הזה מה”גורם” לאפטות, שכן לא היה עדיף לטפל באיזשהו גורם שורשי ומהותי המוביל לאפטות במקום בסמפטום עצמו?

אידיאלית – הייתי שמח לכך. מעשית – לא נתקלתי במחקר שיודע חד משמעית מהו הגורם לאפטות. ישנן אינספור סברות לגורמים (ראו הערך בוויקיפדיה), אשר כוללים כל דבר החל ממחסור בויטמין B12 וכלה במתח נפשי ומחסור בשעות שינה (מה שבמקרה שלי, אגב, אני מאמין שנכון).

ומן הראוי שכשיש אפטות, תלכו ותבדקו את שאר הגורמים האפשריים לפצעים הלבנים, כדי לבדוק אם יש בעיה “רצינית” שדורשת טיפול. אך לבינתיים, כדי שתוכלו לישון בלילה ולהנות ממהלך היום, אני מקווה שהעצות שנתתי יהיו לכם לעזר.

קשר וסיבתיות

ולסיום, אם כבר דיברנו על מהו “הגורם” לאפטות – הנה קריקטורה חביבה הממחישה את ההבדל הגדול שבין “קשר” ל- “סיבתיות”

correlation

אזהרה/הבהרה: אני לא רופא, וכל העצות שמתוארות בפוסט הזה הן על בסיס של התנסותי האישית בלבד. כל אחריות על יישום העצות ותוצאותיהן מוטל עליכם בלבד.

תפיצו לחבריכם:

הסיבה שאני כותב על הנושא בבלוג שלי הוא שאני חושד שאנשים לא יודעים. אני חושד שאנשים התייאשו מהפתרונות שהיו לפני 5 שנים (שלא היו משהו) ופשוט הפסיקו לבדוק אם יש פתרונות חדשים (ויש – כגון אורל מדיק). מסיבה זו פתחתי את קבוצת הפייסבוק: “יש לי פתרון לאפטות (פצעים לבנים) בפה – תעזרו לי להפיצו!” מתוך הרצון הטוב שעוד אנשים ידעו על הפתרון ויסבלו פחות.

חברי, זוהי הדרך הכי קלה שאני מכיר ללהפוך את העולם למקום טוב יותר.

439 תגובות בנושא “פצעים לבנים (אפטות) – המדריך שלי לטיפולים שעובדים”

 1. באתר הזה אפשר לקנות אורלמדיק ב-45 ש״ח, המחיר הכי זול שראיתי עד היום (בסופר פארם עולה 60 ש״ח!):
  http://bit.ly/1NjC8TN

  אמנם משלוח עולה 9 ש״ח (מעל כמות מסויימת הוא חינם), ויש אפשרות לאיסוף עצמי מת״א

 2. טל שלום,
  קראתי את הכתבה המעולה שלך. בנוגע לאורלמדיק שציינת שהוא מאד יעיל וכך גם אני חושב כי השתמשתי בו. היחיד שמעביר את הכאב ברגע בשימוש אחד בלבד. יש בו 2 מקלונים ואת המקל הנוסף ניתן לשמור לפעם הבאה בניגוד למה שציינת שלא ניתן. כך שקונים מוצר ב50-60 ש”ח לשני שימושים.

 3. שלום לכולם,
  כמוכם, גם אני סבלתי שנים רבות מאפתות בחיך ובלשון סבל בל יתואר. הייתי פשוט מיואש ביחוד לאחר שרופאה אמרה לי שאני צריך ללמוד לחיות עם זה.

  ניסיתי בערך כל מה שהוצע פה בבלוג ללא הצלחה, גם לאורלמדיק שכולם פה מהללים יש מגבלות כאשר מדובר בלשון.

  הרגשתי שמחובתי לציין פה משהו שפשוט העלים לי את הופעת האפתות כמעט לחלוטין, הכל בזכות אשתי הגאונה שהתעקשה שאקח בקביעות 3 טיפות ויטמין D 400 ומגנזיום 365 כל ערב. השילוב הזה פשוט מחזק את המערכת החיסונית כנראה.

  לקח לזה קצת זמן לעבוד אבל כבר חודשים רבים שאין לי אפתות ( וגם כשהופיעו פה ושם בהתחלה זה היה לא רציני ונעלם מהר…)

  בתקווה שזה יעזור למישהו
  דודו

 4. היי טל, רציתי לדעת איך ניתן להפריד בין השפתיים, יש לי אפטות בשפה העליונה ובשפה התחתונה. כל פעם שאני הולכת לישון אני נרדמת עם שפתיים סגורות ובגלל שזה פצע לפצע השפתיים נדבקות לי וזה מלחמה בפני עצמה להפריד אותן. רציתי לדעת אולי לך יש איזשהו פיתרון ביתי לאיך לעזור לשפתיים לא להידבק (שלא קשור בלקנות תרופה).תודה!!

 5. תקשיבו טוב, לצחצח את המקום עם מברשת ומשחת שינים חזק ואחרכך לחטא את המקום בערק. הפצע מחלים ישר בדוק ומנוסה

 6. היי אני בת 17 ומאז שאני זוכרת את עצמי אני סבלתי מ א ו ד מהאפטות גדולות, קטנות, 10 אפטות בפעם אחת מה לא?? לא ישנתי לא אכלתי לא דיברתי כל היום הייתי משותקת למיטה שלי ניסיתי את כל התרופות שבעולם וכלום לא עזר לי. יום אחד באיזה גיל 13 הלכתי לרופא והוא היבחן אצלי מחלה בשם בכצט.. היום אני לוקחת כדורים ובמעקב קבוע אצל הרופא שלי. מאז יוצאת לי אפטה פעם בחודשיים זה פשוט שינה את החיים שלי מקצה לקצה!! עצה שלי תלכו לרופא עור תבדקו.

  1. היי מאוד הזדהתי עם התגובה שלך כי אני גם סובלת מאפטות מילדות . אם תוכלי ליצור איתי קשר בבקשה באופן דחוף כדי שאשאל אותך כמה שאלות אשמח מאוד . 0525289807 – הדר

 7. גם אני סובלת מאפטות!!!! כל פעם שאני מורחת את האורלמדיק הזה אני בטוחה שאני מאבדת את ההכרה מכאבים! זה מטורף! לפעמים זה עוזר ולפעמים זה גורם לכוויות ולאפטות נוספות כפי שהרבה כתבו כאן. אני עוד לא מצאתי את הפיתרון לבעיה. זה בלתי נסבל!!!!

  1. שלום לכולם .
   אני בן 37 סבלתי מאפטות כשהייתי ילד לרבות הן יצאו פעם ב אף פעם .
   בשנה האחרונה האפטות יוצאות לי בערך כל שבועיים ולפחות 4 או 5 בבת אחת מה עושים ?

 8. כתבה שימושית תודה רבה !
  מנסיון שותים סודה לשתיה עוזר מאוד
  וגולת הכותרת סבתא שלי שתחיי נתנה לנו
  תרופת פלאים ; אבקת אבץ !
  כן כן אבקת אבץ ממש למרוח על המקום פשוט קסםם !!

 9. הפתרון החדש שמצאתי באתרים שונים – לטחון במכתש ועלי – ציפורן. עם מקל צמר גפן להרטיב טיפה עם מים, כדי שהאבקה תדבק ולפזר את הציפורן הטחונה על האזור (לאחר שיובש מעט).
  עוזר באופן מדהים, ללא עלות ועם ריח טוב.
  חוץ מזה ניסיתי גם את אורלמדיק ששרף מאוד, כמו שרבים פה כתבו.
  אנסה גם את הרעיון שעלה עם גרגור מי מרווה אבל בינתיים הציפורן עובדת כמו האורלמדיק.
  בהצלחה לכולם ושנה אזרחית טובה ובריאה.

 10. אני השתמשתי באורלמדיק כשהיה לי אפתה בלשון. והתרופה הזאות פשוט צרבה לי את הלשון וגרמה לפצע ענק!! אני כבר כמה ימים לא אוכל ובקושי יושן. אין מנוס מאשר לחכות שבוע עד להחלמה טבעית! רק נציין שאני סובל מאפתות למעלה מ20 שנה, כך שאני יודע דבר או שנים על התופעה.

  1. אני היום הישתמשתי באורלמדיק וזה די עזר לי נכון שהמחיר יקר אבל יש את אותו דבר בצינצנת עם המים האלה שיש בקיסם אבל זה תרופה שחברים שלי הביאו לי ממקסיכו המחיר היה 30 שקל לצינצנת עכשיו אין באפשרותי לקבל את זה משם לא מסכימים להעביר יותר מידי קוראים לחומר הזה אלבוטיל מי שיש לו מושג אשמח לשמוע שמעתי מחבר שלי שמלח לימון גם עוזר הוא בדק אני לא בדקתי תנסו זה כואב

 11. כשגיליתי את האורלמדיק , לפני כשלוש שנים בערך , הגבתי בדיוק כמוכם, חשבתי שסוף סוף מצאתי את הפיתרון האולטימטיבי לאפטות בפה ובאמת האמנתי שזה עובד. אך אינני סבור שזה אכן כך, על מנת להגיע למסקנה וודאית ניסיתי בשנה האחרונה את המוצר שוב ושוב (בזהירות כמובן שלא לפגוע באזורים אחרים מלבד האפטה), אך לשווא, באריזת המוצר רשום שיש להניח את המקלון בין 5 ל-10 שניות, ניסיתי 5, ניסיתי 10 , היו פעמים שניסיתי אף יותר ואף פחות – אך למרות שזה נראה מבטיח, אורלמדיק אינו קיצר את משך ההחלמה. הוא רק גרם לי להאמין שמשך הזמן התקצר.

 12. אני מציעה לנסות לעיסת כמה מסמרי תבלין ציפורן ולדאוג למקם את החומר הלעוס על האפטות או על כל פצע אחר בפה. לי זה מוריד את הפצע ( לא בהכרח אפטה ) בפה תוך כמה דקות . ( גם שום עושה את אותה פעולה ) לתבלין ציפורן יש תכונות אנטי ויראליות חזקות מאד . הוא גם עושה ריח טוב בפה ומחטא.

 13. שמן עץ התה, לשים עם קיסם אוזניים על האפטה, מאלחש ולא כואב מאד יתכן וגם מזרז ריפוי

  1. מסכים. גם אני סובל שנים מאפטות, וגיליתי ששמו עץ התה גם מונע מפצעים קטנים להתפתח וגם מקל על הכאב.
   אבל תמיד לזכור “בלי טיפול אפטה תתרפא תוך שעה ימים, עם טיפול זה יקח רק שבוע…” 🙂

 14. גם אני סובל מהפצעים המעצבנים האלה בפה מדי חודש יש לי 2 או 3 פצעים שממש גדולים ומציקים כל הפצעים שהיו לי לא ידעתי מה לעשות ופשוט סבלתי שבוע עד שזה עובר עד שנכנסתי לאתר הזה וקראתי על התרופה אורמלדיק.. אז למרות המחיר היקר שזה 60 שח ל2 תרופות קטנות ומסכנות מאז ששמתי את התרופה על הפצע לא מרגיש אותו בכלל והשינה בלילה סוף סוף חזרה לי הייתי מוכן לשלם גם 150 אם כל פעם שיוצא הפצע ישר לרפות אותו באמצעות האורמלדיק !!!! מומלץ בחום לכל הקוראים!!

 15. אני סובל מעל 25 שנה באפטות ואני בן 34.

  מה קרה לי בכל התקופה:

  1. ניסיתי כל דבר שרשום פה בבלוג במשך המון שנים וזה אף לא נפתר.
  2. רופאים תמיד יגידו שאין לזה פתרון וצריך לחיות עם זה.
  3. כן כל חודש יוצאות לי בממוצע פעם או פעמיים אפטה או פצע בפה או בלשון והיו תקופות שלא היה בכלל ועדיין אין לי לזה הסבר.
  4. הפצעים יוצאים לי בכל חלל הפה והלשון.

  * עד היום אף אחד לא דיבר על פתרון אמיתי בקבוצה על מנת שהפצעים בחלל הפה אף פעם לא יחזרו ורק דיברו על פתרונות להפחית את הכאב וזה ממש כמו כאב רעש מי אמר שהפתרון זה לקחת כדור לכאב ראש ולא ממש למצוא את הפתרון לבעיה?

  יש לי כיוון לסיבה לבעיה שיש פה לכל האנשים בקבוצה ונראה לי שיש לכולם מכנה משותף (כמובן זה לפי הגיון שלי).

  1. שיני בינה שלא יצאו בצורה מלאה וישנם שם המון שנים ודברים נתקעים בשינים ויוצרים זיהום וכתוצאה של זה נוצרות הפצעים וזה תופעה של התגוננות של בגוף.

  * חשוב: ישנם ילדים שסובלים בבעיה הזו ועדיין לא יצא להם שיני בינה אז זה פחות רלוונטי אליהם!
  * פתרון: צחצוח שיניים מאוד יסודי ונכון לפי ההנחיות הנכונות ונקיון שיני הבינה על ידי מברשת קיסם אפשר לקנות בבתי המרקחת.

  2. נשימה דרך הפה ופה פתוח:
  לאחרונה גיליתי מספר סימפטונים אצלי שאני לא נושם דרך האף והפה שלי פתוח רוב היום וכתוצאה של זה נשימה דרף הפה היא לא נכונה כי יש המון חידקים באוויר והפה לא יודע לסנן אותם והפה חסוף לזיהום וכן נוצרות ההפטות.

  * אני הלכתי לסדנא לנשימה דרך האף ולמדתי המון ואני רואה בזה המון הגיון לבעיות של ההפטות.
  * כתוצאה של נשימה דרך הפה גם ההיתי צריך ללכת כל 4 חודשיים לניקוי אבנית בגלל דלקות וזה כתוצאה של פה פתוח ונשימה דרך הפה.

  * חשוב: זה הגיון בריא שלי ואני כן רואה שיפורים.

  מסקנות:
  ההית שמח לדעת כמה אנשים מהקבוצה פה סובלים מ:
  – נשימה דרך הפה.
  – פה פתוח רוב היום.
  – דלקות בחיניכים כל כמה חדושים וזה גורם לעשות ניקוי אבנית כל כמה חודשיים ( במידה ולא עושים ניקוי אבנית כל כמה חדושים יורד דם כאשר אוכלים תפוח לדוגמה)
  – שיני בינה קלועות.

  על עצמי:

  אני עדיין סובל מבעיות של פצעים אבל בשנים האחרונות בגלל שניסיתי ניסויים ולמצוא הגיון בריא ירדו לי קצב האפטות ורק לצורך העניין בעבר היו יוצרים 2-6 במכה אחת וזה היה עובר אחרי שבועיים בערך וישר אחרי שבוע שוב פעם וככה זה היה עשרות שנים ובשנים האחרונות זה ייצתמצם מאוד אבך עדיין יש לי פצעים פשוט בתדירות נמוכה יותר.

  מה עושים:

  עונים לפוסט שלי ופשוט עונים עם יש לכם את אחד הבעיות שצינתי ובמידה שיש סטטיסטקה גבוהה יש סיכו גדול שאפר להפחית את כמות החזרתיות של האפטות עד מידה שזה לא יחזור אף פעם.

  אני מקווה שאולי המידע הזה יעזור לכולנו.

  שהיה בהצלחה 🙂

  1. גם אני סובל מאפטות ויש לי שאלה= האם אפטות מדבקות. למשל בנשיקה
   יונתן הרפז

 16. אני גם השתמשתי באורלמדיק על אפטה קטנה ומאז היא פיתחה עוד אפטות גדולות עד כדי ניפוח השפה התחתונה וכאבים עזים במשך כבר שבוע לא מתפקד קושי באכול לישון לדבר לדעתי תרופה גרועה מאד

 17. גם לי זה קרה! כנראה שהשארתי את החומר זמן רב מדי (15 שניות במקום 5-20) ועכשיו נוצרה לי באיזור אפטת ענק!

 18. שלום לחברי “מועדון אפטה”!
  גם אני מאותו המועדון…
  השיטה שב- 95% עוזרת לי היא שטיפת הפה במישרה של עלי מרווה במים רותחים (כמובן לתת למים להתקרר למצב פושרים). העניין הוא שצריך לתפוס את האפטה בעודה קטנה בראשית הופעתה! ולעשות את השטיפה הזו 3-4 פעמים ביום. זה גורם לכך שהאפטה לא מגיעה לשיאה (= השלב הכואב במיוחד…)
  בריאות ושמחה לכולכם!

 19. בס”ד

  בוקר טוב,

  Oracort E – מציל חיים!!!!

  אתמול בן השנתיים צרח מכאבים בגלל אפטות בחלל הפה ועל הלשון (תוצאה של שימוש באנהלציות מרובות בספריי ולקיחת אנטיביוטיקה), לאחר נטילת אקמולי נרדם לפחות מחצי שעה והתעורר שוב בצרחות אימים. תודות לפוסט הזה הבנתי מיד שהוא סובל מכאבים. בהתייעצות עם שכנה שהיא אחות במקצועה היא שאלה אותי אם יש לי חומר מאלחש לאפטות ונזכרתי שיש לי Oracort E. מרחתי לו את המשחה (מובן שהתנגד ונאלצנו בעלי ואני להשתלט עליו בכוח וברחמים) ותוך שניות הוא נרגע לחלוטין!!!! הוא ישן שנת ישירים והיום בבוקר קם כרגיל, אכל, שתה ויצא אל הגן בשמחה.

  אמנם התחושה של המשחה בפה דביקה, כבדה ודי דוחה אבל התוצאה שווה מליון דולר! לא שורף, מאלחש מיידית ולאורך זמן ומנסיוני (בגלל פצע אחד בעשרים שנה רכשתי אותה לעצמי…) גם מעבירה את האפטות במהירות.

  בקיצור, מומלץ בחום!!!! לגבי המחיר אני לא זוכרת אבל עם הפניה מרופאת המשפחה אני מניחה שזה עלה עד 20 ומשהו שקלים.

  רפואה שלימה.

 20. אני בת 11 ואני סובלת מאפטות מגיל מאוד קטן וזה מאוד כואב כי קשה לאכול וכל דבר שצריך לעשות עם הפה זה כואב!!! גם אבא שלי סובל ויש לנו כבר כמעט את כל התרופות ושום דבר לא עוזר כמו שצריך…!!!

 21. אני סובלת מאפטות בפה בערך מאז שאני זוכרת את עצמי ואני בת 35 היום.
  אצלי זה יכול להופיע בבודדת בכמות של כ-20 פצעים ביחד. תאמינו לי אכן ספרתי אותם. גם אני ניסיתי בערך הכל כולל מעבר רק למוצרי חלב עזים, זריקות המוגלובין, שטיפות במים עם מלח, משחות שיורדות תוך רגע במיוחד עם הפצע על הלשון.
  גם אורלמדיק ניסיתי שגרם לי כמעט לקפוץ עד השמיים מרוב שזה שרף ויש לי סף כאב גבוה. אבל זה ממש לא עזר, להיפך, פשוט עשה פצע גדול יותר כי זה גרם לסוג של כוויה בשפה אז מה עשינו בזה?
  נחסיתי גם טיפות אוזניים ישר על הפצע שהרדימו את המקום אבל מהר מאוד זה הפסיק להשפיע.
  גם אל תאמינו לרופאים שאומרים שזה עובד בתוך 10 ימים, בדוק לקח לפצע אחד אצלי כמעט חודשיים לעבור ולא התעסקתי איתו.
  נראה שחלק מהגורמים לפצעים הם חוסר בויטמינים או מחלה אוטואמונית אבל מה שבטוח שפתרון חד משמעי לא מצאתי עד היום.

 22. סובל מאפטות, אצלי בוודאות זה מגיע מלחץ נפשי (בחינות, אירועים לא צפויים וכו’), בדרך כלל גודל האפטה הינו כ 1 ס”מ ולפעמים 2 אפטות מתחברות לפצע 1 ענקי (החלמה לפחות שבועיים), לאחרונה התנסיתי באורלמדיק, הופתעתי מאוד מהתוצאה, שיתוק מוחלט של הפצע והכאב.
  ממולץ ביותר…..

 23. אני סבלתי מאפטות מגיל ילדות עד לפני שנה (33) בו החלטתי לעשות ניסיונות להפסיק מאכלים מסוימים. מאז שהפסקתי עם מאכלים הבאים: עגבניות, חצילים, תפוזים, קיווי ואפילו תפו”א, אני כמעט ולא סובל בכלל ואני מדבר על לפעמים עד 7 פצעים בו זמנית.
  אמנם שינוי דרסטי אבל אני מאושר מאז. מקווה שיעזור גם לכם

 24. האפטות יוצאות אצלי בזוגות בתדירות של פעם בשלושה שבועות בערך. אני לומדת לסבול אותן יחסית בשקט… אבל לאחרונה בתי בת ה5 החלה לסבול מהבעיה ומציק לי מאוד שאינני יכולה לעזור לה, האורלמדיק לא בא בחשבון כי השריפה הראשונית נוראית!

 25. סילבר ביוטיק (מוצר טבעי, ללא תופעות לוואי) הוא הפתרון שלי לאפטות – תכונותיו השמדת חיידקים ווירוסים מכל הסוגים והאצה משמעותית בהחלמה של פצעים מכל הסוגים. חפשו ברשת…

 26. לצערי אני חולה מפצעים לבנים מאז שאני בן 4 אני עכשיו בן 11, אני שונא את הפצעים כבל מפחד לקחת תרופות כואבות. וכשאני מדבר על פצעים לבנים ני מדבר על 6-8 בבת אחת! בבקשה אני רוצה עזרא!!

 27. יכול להיות שזה גנטי מיפרט אים אחד ההורים פרסי ואים כן יש צורך בשינוי תזונה השמח לעזור וליעץ הטל שלי0505800566

 28. תרופת פלא יש בבני ברק גב” אחת שרוקחת מישחה שהצילה את ביתי ותוך יום כאילו לא היה כלום השם שלה זהבה והטל 035745487

 29. סבלתי שנים רבות וקראתי באינטרנט שזה יכול להיות תגובה אלרגית, מייד התחלתי לבדוק וגיליתי שאגוזי מלך הם הסיבה לאפטות אצלי!!! גילוי מדהים! מאז שאני לא אוכלת אגוזי מלך אין אפטות!
  ממליצה לחפש את הגורם… לאחר שסיפרתי למישהו מהעבודה הוא גילה שאצלו הגורם זה חצילים….. בקיצור- שווה לעשות בדיקה ולגלות מה הגורם לבעיה. בהצלחה!

 30. אני נעזרת בגרגור מי מלח – הטריק הוא להשאיר את מי המלח בפה עד שמופיעה תחושת צריבה. עוזר במיוחד לפני השינה.
  רפואה שלמה!

 31. האפטות פוקדות אותי מדי שבוע. אני סובלת מהן זמן רב. השתמשתי באורלמדיק בגלל ההמלצות אבל לא הבנתי על מה כולם מתלהבים. מרחתי את החומר על האפטה עם המקל, החומר יצר חיפוי. יש למרוח את החומר כך שיכסה את כל האפטה. החומר גרם לי למן כוויות כאלה בצדדים ואז, לצד האפטה שכבר הייתה לי, צצו עוד 2 אפטות קטנות מהכוויה. אני חושבת שהחומר גרם לזה.

 32. המון תודה על מאמר נפלא מכל הבחינות! גם אני מעיד שאורל מדיק זה אכן הדבר האמיתי 🙂 לעתים רחוקות זה לא פותר את הבעיה. אבל כמעט תמיד האפטה מפסיקה לכאוב ומפסיקה לצמוח מייד. כחבר בקופת חולים “מכבי” – גיליתי שבבית המרקחת של הקופה זה עולה 50 ש”ח – 10-15 ש”ח פחות מבתי מרקחת אחרים באיזור. השקעתי וקניתי 5 אריזות. 25 ש”ח לאפטה – זה אחלה מחיר שאני שמח לשלם.

 33. אפטות בפה זה סיוט ! אני בת 16 עכשיו ואני סובלת מזה מגיל מאוד קטן אבל בהגזמה הן לא נעלמות אף פעם אם אחד מחלמים השני יוצא היום אחרי ,בדרך כל 3-6 בבת אחת זה נוראאאא ואין לזה שוב הסבר כל רופא שהלכתי אליו רק אמר שזה יעבור בגיל מסוים .. יש לכם המלצות ?

 34. מהמחקר הלא מדעי שלי , ברוב המקרים ( לא כול המקרים ) קדמה לאפטה איזשהי טראומה בחלל הפה – או נשיכה לא רצונית של השפה / לשון או התנגשות של מברשת השיניים עם החניכיים , ברוב המקרים לא מקשרים את האירועים הנל ישירות לאפטה כיוון שהיא מופיעה יום יומיים אחרי . לפחות אצלי למדתי שכל פעם שמברשת השיניים ״מתנגשת״ מעט בחוזקה או מפספסת את השיניים זה כמעט ודאי שאפטה תגיע יום יומיים אחרי (אני מנסה לצחצח בעדינות אבל לפעמים שוכח ומפספס)

  1. גם אצלי אותו הסיפור, לעיתים קרובות אני נושך את החיך או השפתיים, וכל נשיכה הופכת לאפטה כמה ימים אחרי!
   כמו כן סדקים מיובש מאוד חמור בשפתיים הפכו גם הם, לדעתי – זאת הבעיה.

 35. אני למזלי לא סובל מהבעיה אך אני תמיד מנסה לעזור לסובלים מכל בעיה. אני כמעט רופא. פרקטית לפעמים רופאים עם סטאז’ שואלים אותי שאלות טכניות. ההמלצה שלי ושוב לא ניסיתי!
  בשביל לא לסבול ולא לשלם הרבה – רכשו חומר מאלחש – אם יש אפשרות אמפולה של לידוקאין 2% 10מיליליטר. או את אותה התרופה שטל כתב ומרחו על הפצע. עכשיו רכשו גם את אורלמדיק. הרעיון עם המקפיא הוא טוב אך לא סטרילי ויש חשש קהחיידק (לא בדקתי אם חיידק גורם לאפטות אך אם כן אז בכלל צריך לשלולל את ההקפאה ואילו זה לא מחיידק, עדיין סטרילי זה תמיד פי חמש יותר אקטיבי מחיידקים עמידים ל קור או אף מתחזקים מההשפעה שלו! ) ולכן אני ממליץ לקנות גם כמה מזרקי אינסולין ולפני השימוש בכלל ללבוש כפפות ובזהירות בעזרת המחט להוציא את הנוזל לתוך המזרק. תקנו את הגדולים ביותר לא את ה0.5! 2.0 או 1.0 יהיה מצויין. לכו לבית מרקחת פרטי (והסבירו להם בשביל מה אתם צריכים את המזרקים. יש להם תמיד שקית פתוחה שתוכלו לקנות 3-4 ולא חבילה. ואז החומר יישמר (תוציאו את האוויר שיכנס אם החומר ולאחר השימוש שימו את “הראש” שסגר את המחט בחזרה שימו בקופסא ושמרו במקום מוצל וקריר. מקרר זה לא טוב במיוחד לדבק, וזה בעצם דבק.
  השאר מובן?
  לוקחים מקלון לאוזניים ושמים עליו חומר מאלחש. מורחים על הפצעים

 36. אחרי שקראתי את כל מה שכתבתם ואת כל ההמלצות החלטתי לקנות את האורלמדיק המקלות עם החומר. וכאחד שסובל מאפטות על בסיס קבוע אני יכול להגיד שהופתעתי מאוד מהאורלמדיק עשה את העבודה תוך דקה!! תרופה מצוינת. עלתה לי 55 שח בסופר פארם ושווה כל שקל. מיד הלכתי לפנק את עצמי בבגט שווארמה שחלמתי עליו שבוע!! ממליץ בחום גם על התרופה וגם על השווארמה.

 37. טוב יקירי, הפוסט כמובן חשוב וטוב ויותר מהכל פשוט מנחם להיכנס אליו בזמן שיש אפתה בפה ולדעת שיש עוד אנשים שמבינים לליבך.
  אני ניסיתי הכל,הכל, הכל. לא לאכול את זה וכן את זה, לצחצח עם משחת שיניים כזו..ואחרת..לקחת ויטמין בי 12, לקחת ויטמין סי..לשתות רק חלב עיזים..קניתי ה כ ל. ואני אומרת את המשפט הבא: אין ספק שאורלמדיק זה הדבר האמיתי! ואין חכם כבעל ניסיון. הבעיה העיקרית היא כמובן העלות המשוגעת. מה שאני מבקשת מכם זה לא להיכנע לבתי המרקחת שגובים 65 (!) לאריזה. זה מחיר לא שפוי, ממש גניבה לאור יום. אני מתחננת שתעשו חיפוש מקדים..יש בתי מרקחת שאפילו מוכרים אורלמדיק ב45 שח וזה משמעותי בכיס. כן, אפילו אפשר להזמין מחול. בלונדון חבילה עולה 6 אירו! כשכבר יוצאת אפתה אז משלמים הרבה העיקר לא לסבול..אז אני אומרת לכו לבית מרקחת, תעמיסו אורלמדיקים במחיר הגיוני, תחסכו כסף ובואו נפסיק ביחד את השחיתות הזו של בתי המרקחת. המקלונים לא נהרסים, לי הם נשמרו למעלה משנה במגירה. נכון, אפשר גם למחזר את המקלונים ולשים במקרר, אבל! אפשר גם לפתוח כל פעם מקל חדש, סטרילי, שמצפה את הפצע ביעילות וכל זה במחיר שפוי. מי שמשתמש באורלמדיק באופן די קבע- יודע שזה יכול לחסוך לו מאות שקלים בשנה. והעיקר שנהיה בריאים!!

 38. מאמר מענין ונכון. כאחת שסובלת רבות מהבעיה האורלמדיק- מצוין לפתרון הבעיה.
  הגורם לדעתי לאחר בדיקה מקיפה
  זו רגישות לחומצה פוטסיום סורבט- שנמצאת בחומרים משמרים. ונמצאת בחציל.

השאר תגובה