מאחורי המאגר הביומטרי – תהיות בבלוגוספירה – האם ישנו קשר הון שלטון בין "מאיר שטרית" לחברת OTI ?

גל מור פירסם הבוקר אצלו בבלוג פוסט בשם "חשיפה: מדוע חבר הכנסת שטרית כה להוט לקדם את המאגר הביומטרי?" המעלה חשדות מפחידות על הקשר בין מאיר שטרית לחברת OTI והמוטיבציה אשר מנחה אותו בלחץ שהוא מפעיל להקמת המאגר הביומטרי.

למעוניינים מביניכם, הנה סיכום:

מהו המאגר הביומטרי? חוק אשר ידרוש מכל אחד מאיתנו למסור טביעת אצבע וצילום פנים, אשר יישמרו במאגר ממשלתי.

למה אנשים מתנגדים לזה?

כי מאגר כזה עלול:

 • לאפשר לממשלה לתעד בהפגנה מיהם האנשים שהשתתפו בה, ואז לסמן אותם ל"טיפול עתידי". (איך? ברגע שאתה לוקח תמונות של אנשים בקהל, ויש לך מאגר של תמונות, אפשר באמצעות שיטות שקיימות היום בשוק להשוות את השניים ברמת דיוק גבוהה)
 • לאפשר לממשלה לדעת על כל אדם מה הוא עושה, כל עוד הוא צולם איפשהו (לדוגמא, כל פעם שתעברו ליד מצלמת הבטחה בעזריאלי או מקום אחר, מי שמחובר למאגר יוכל להצליב את המידע ולמפות את ההתנהגות המדוייקת שלכם ועם מי נפגשתם וכו')
 • בהינתן שהמאגר ידלוף (כמו שקרה עם מאגרים אחרים, כמו מאגר הרשומון), אז זה יאפשר
  • לגורמים פליליים להפליל אנשים באמצעות זיוף טביעות אצבע (שזה די קל) בזירת פשע (ויש לשאר שיש עוד מה לעשות עם מידע שכזה). במקרה של פשע, לדעת מיהם העדים ולהגיע אליהם לפני המשטרה. וכו' וכו'…
  • לגורמים אנטישמיים ששמים את הידיים על המאגר, לעמוד בשדה תעופה (בערך בכל מקום בעולם) ולאתר כל מי שהוא ישראלי ולחטוף אותו.

או לסיכום: מאגר ביומטרי הוא מה שמאפשר בידי ממשלה דיקטטורית לעקוב (ועל כן לשלוט) באזרחיה באופן חסר תקדים!

ומה התחדש מאז אתמול?

שעד עכשיו אנשים לא הבינו למה מאיר שטרית כל כך דוחף את המאגר הזה. והיום בעקבות הכתבה של גל מור (שהיא פירסום דבריו של אפי פוקס), האנשים בבלוגוספירה שואלים את עצמם האם יש חשד שלמאיר שיטרית יש מניעים פוליטיים/כלכליים מאחורי קידום המאגר. רוצים לדעת עוד, קיפצו לקרוא אצל גל מור את "חשיפה: מדוע חבר הכנסת שטרית כה להוט לקדם את המאגר הביומטרי?"

עידכון מהצהריים: בעיקר מעניין לראות את הדיונים שהתפתחו בתגובות, אשר כוללים דיון פרקטי על האתיקה של עיתונאים למול אלו של בלוגרים. ומועלים שלל טענות נגד ובעד הסיפור (ואף בעד החשיבות של הסיפור באופן כללי, ביחס לסוגיה הבעייתית עצמה של הצעת החוק). אכן, פוסט השווה עיון!

עידכון נוסף 26.7.09: נתגלה היום שהפוסט של גל מור הוסר לאחר איום בתביעת דיבה מצד רותי שטרית (אישתו של מאיר שטרית). בהקשר הזה אני רוצה להגיב לכמה דברים שנאמרו בתגובות.

 • לגבי זה שהפוסט מוציא דיבה: הדעה האישית (והלא משפטנית) שלי על הסיפור היא שאין פה הוצאת דיבה. אני חושב שהיה יפה אילו גל מור היה יכול לבצע את המחקר ולברר האם יש קשר הון שלטון בין מאיר שטרית ל- OTI. אבל בעולם ממשי, אין לו את המשאבים לכך, ובמקום זאת הוא החליט לכתוב לקוראים שלו שהוא רואה ראיות נסיבתיות לאפשרות לקשר כזה, וזרק להם את הכפפה אם מי מהם רוצים לחקור את זה יותר או לא. אני לא חושב שאף אחד שיודע לקרוא סיים לקרוא את הכתבה ואמר לעצמו "וואי, מאיר שטרית מושחת". כיוון שזה לא כתוב בכתבה, והכתבה לא טוענת שזה המצב. הפוסט של גל מור רק טען שיש פה סיבה לחשד ומשהו שראוי לבדוק אותו. השאלה האם הוא הצליח לשכנע בזה או לא היא שהוא הצליח לשכנע שיש פה משהו לבדוק (לפחות מספר אנשים שהעידו שהם יבדקו זאת יותר לעומק).
 • לגבי זה שמחקו את הפוסט בגלל הוצאת דיבה – אני חושב שיש פה מהלך לא נבון (בלשון המעטה) מצידה של רותי ומאיר שטרית. אם הם חפים מפשע, מן הראוי היה לתת תגובה ואף להזמין אנשים לבדוק אותם, ואז לאפשר לגורמים המעורבים לפרסם תיקון והתנצלות. ללכת ראש בראש עם בלוגר ולבקש הסרה בעקבות איומי תביעה, משאיר טעם רע (מאד) בפה הקולקטיבי של האנשים שמתעסקים בנושא.
  והאירוניה שבדבר הזה היא שאני משער שהאיום של רותי שטרית בתביעה הוביל בסופו של דבר ליותר אנשים שידעו על הפוסט של גל מאשר היו יודעים עליו סתם ככה. לא רק זה, אלא שעכשיו אין פוסט שהם יכולים לקרוא – אז כל מה שהם יודעים זה שהיה פוסט על קשר אפשרי בין מאיר שטרית ל- OTI, ושהוא הוסר עקב איום בתביעה. וזאת מבלי שיש להם אפשרות לשפוט מה קרה שם. התחושה שזה כמובן נותן היא שמישהו מנסה להסתיר משהו (אפילו אם זה לא נכון) – וכך יוצא שניהול המשברים שרותי שטרית הפגינה פה היה, לדעתי האישית (והלא דיבתית), לרועץ למטרתה…
 • האם שטרית מושחת או לא? שיהיה כתוב כאן בפירוש ובבירור – אני לא יודע. אין לי מידע או פרטים.

עידכון שלישי, 28.7.09: גל מור פרסם פוסט הבהרה והתנצלות בפני משפחת שיטרית. אשר כולל את תגובת משפחת שיטרית לפוסט. גל כתב בפוסט:

עד כאן דברי משפחת שטרית. בנימה אישית: בוודאי שלא התכוונו חלילה, לפגוע במר שטרית באופן אישי וככל שפורסמו הדברים שפורסמו – מטרתן הייתה עניינית גרידא. יחד עם זאת, ברור לנו כי משפחת שטרית נפגעה מהפרסום, ונבקש להבהיר כי אין ולא היה לנו כל רצון לפגוע או לגרום לעוגמת נפש.

תגובתי שלי היא שגם אם אני מניח שמאיר שטרית טהור כשלג (ואין לי קושי להניח את זה), אני חושב ששליחת מכתב עורך דין המאיים בתביעת דיבה (במקרה הנידון) הוא כוחני ולא הולם. כוחני כיוון שרק אנשים שיש להם כסף וכוח יכולים לעשות דבר כזה. גם אם לא הייתה פה שום דיבה, אין לגל המשאבים להתמודד מול תביעה משפטית. וזה בעיני שימוש בכסף כדי לנגח. מצד שני, כסף זה לא הכל. אני רוצה לראות כסף קונה מחדש את המילה "מאיר שטרית" בגוגל…

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

רוצים הרחבה ארוכה יותר בנושא החוק הביומטרי? הנה טקסט שקיבלתי במייל, שאני מאמין שראוי לפירסום מחודש:

עיתונאי יקר,
זהו אי-מייל חשוב מאוד שקיבלתי והוא מועבר אלייך (עם תוספות) כי אתה יכול ליצור כתבה דחופה בנושא ולהעביר אותו הלאה לאנשים רלוונטים. אנא קרא מייל זה עד סופו.
שיחה בין שני אזרחים ישראלים מודאגים בקשר להצעת חוק שנויה במחלוקת שעומדת לעבור הצבעה שנייה ושלישית בכנסת ולהפוך לחוק ביום ב' הקרוב ה- 27.07.09.

א': " שמעת שחבר הכנסת מאיר שטרית מנסה להעביר בימים אלו חוק הדורש מכל אזרח לעבור סריקת פנים ולמסור טביעת אצבע? "

ב': " אבל לא עשיתי שום פשע? "

א': " זה לא משנה – כולם יצטרכו. "

ב': " נו אז? "

א': " ח"כ מאיר שטרית רוצה לשמור את כל המידע הזה במאגר. זה נקרא חוק המאגר הביוטמטרי . "

ביומטרי = זיהוי על פי מאפיין גופני כמו טביעת אצבע ומבנה פנים.

ב': " איך זה קשור אליי בדיוק? "

א': " מה זאת אומרת איך זה קשור אליך, זה ממש מסוכן לכל אחד ולמדינה? "

"מדובר בסכנה גדולה לחברה בישראל ובדבר בלתי הפיך." השר מיכאל איתן (Ynet)

ב': " למה מאגר זה מסוכן? מה כבר הכי גרוע שיכול לקרות? "

א': " הדבר הכי גרוע הוא שזה מספק את היכולת שכל מצלמה או סרט שצולם יוכל לזהות כל אדם ולתעד זאת. קח למשל את סרטי האבטחה של עזריאלי. בעזרת תוכנה פשוטה והמאגר הזה, המחשב יזהה כל אחד וירשום איפה הוא היה ועם מי. זה אומר שכדי לבדוק מידע על מישהו, אפשר יהיה לדעת מה הוא עשה בכל זמן, עם מי הוא היה ונפגש עם תיעוד מלא של זה. המחשב יודע ושומר הכול.

זה אומר שלמישהו יהיה הרבה כוח על הרבה אנשים… ואתה יודע איזה אנשים שואפים לכוח כזה. "

ב': " מה שאתה אומר נשמע קצת מוגזם. "

א': " אתה צודק, זה נשמע מוגזם אך אנשים בעמדות כוח עשו דברים גרועים מאלה. ההיסטוריה והעיתונים מלאים בדוגמאות כאלה. "

"יש חשש כי כאשר יימצא בידי הממשלה יורחבו מטרותיו (של המאגר הביומטרי) בדיעבד, והוא ישמש למטרות נוספות. לפרט אין אפשרות להתגונן מפני מצב כזה, שכן הוא אינו יכול לחזור בו ממסירת מידע ביומטרי."
מרכז המחקר והמידע של הכנסת

ב': " יש סכנות אחרות? "

"יש כאן פירצה מאוד מאוד מדאיגה. אני לא בטוחה שאני שקטה שהם יקבעו את הכללים והתקנות." השרה לשעבר, ח"כ יולי תמיר (YNET)

א': " יש הרבה סכנות. אחת הסכנות שיגנבו מידע מהמאגר הזה או את המאגר כולו ואז לא ניתן לדעת כלל מה יעשו עם המידע הרגיש הזה – התחזות, הפללות, סחיטה, סחיטה פוליטית… "

"זליגת מאגר ביומטרי – גרועה מאסון צ'רנוביל" השר מיכאל איתן. (YNET)

אסון צ'רנוביל (26 באפריל 1986) – תאונה שקרתה בתחנת כוח גרעיני באוקראינה. מאות אלפי אנשים חלו בסרטן. באזור לא ניתן לקיים היום חיים. אירוע זה נחשב לאסון הסביבתי, מעשה ידי אדם, הגדול בהיסטוריה.

ב': " ומה שטרית אומר על כל זה? "

"בהרבה מדינות בעולם יש מאגרים ביומטריים." ח"כ מאיר שטרית YNET

"לא לחינם המילה מאגר היא זו שמעוררת את המחלוקת, מאגר כזה לא קיים במדינות אחרות בעולם החופשי"ח"כ ניצן הורביץ (The Marker).

א': " שטרית אומר שזה קיים במקומות אחרים אך הוא מטעה. בכל המדינות בעולם החופשי מאגר כזה אינו חוקי כי הוא בניגוד לחוקים מקומיים ובינלאומיים. גם בדרכונים באירופה ובארה"ב שבהם חלק מהמדינות משתמשות בטביעת אצבע וסריקת פנים לא שומרים את המידע במאגר. המידע נשמר על שבב בדרכון והוא בבעלות האזרח ולא נמצא אצל השלטון במאגר. "

"כיום, אין מדינה מערבית ודמוקרטית שבה יש מאגר מידע שבו שמורות טביעות ביומטריות של כלל אזרחי המדינה או תושביה." מרכז המחקר והמידע של הכנסת

מהן זכויות אדם מאתר הכנסת

ב': " אז למה בכלל עושים את המאגר הזה – זה נשמע גרוע יותר מלקעקע מספרים על אנשים? "

א': " ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט שוכנע על ידי שטרית שזה ימנע זיוף זהויות וישפר את השירות לאזרח. "

ב': " זה נשמע טוב. "

א': " זה נשמע מצוין. אבל יש דרכים רבות אחרות לעשות זאת. אין צורך במאגר ביומטרי. ישנם אמצעים אחרים למניעת זיוף והרבה אמצעים לשיפור השירות. "

" עצם הקמתו של מאגר מידע גדול כל-כך, אשר יכיל את הפרטים הביומטריים של כל אזרחי המדינה – טביעת האצבע של כל אזרח וסריקת תווי הפנים שלו – מסוכן לכולנו. " עו"ד דן חי YNET

ב': " אז למה שטרית לוחץ שחוק המאגר הביומטרי יעבור עכשיו? "

א': " אני לא ממש יודע, אני יודע שהוא סגר עסקה על 270 מיליון שקל עם HP לפני חצי שנה, בזמן שהוא היה שר הפנים. HP הולכת לייצר תעודות זהות חכמות. "

"פרויקט מיחשוב מן הגדולים שנערכו בישראל, בהיקף 270 מיליון שקלים" The marker

ב': " זה נשמע מוזר ומסוכן, הרי אפשר לייצר תעודות זהות חכמות וקשות לזיוף בלי מאגר ביומטרי. "

א': " נכון. אפשר. אני רואה שאתה נעשה חכם. "

ב': " אז למה צריך מאגר ביומטרי? "

א': " לא צריך. צריך חברי כנסת אחראים שעושים את תפקידם בשירות לאזרח ודאגה לזכויות שלו לחיים, לפרנסה, לחינוך, לביטחון ולחופש פעולה, חופש תנועה וחופש מחשבה. "

ב': " אז מה עושים בקשר לזה? "

יוזמים כתבה ושואלים שאלות נוקבות, מביאים את המידע המלא לציבור.

פונים לחברי כנסת כדי לעצור את ההצבעה ביום ב' הקרוב. (רק היום יום ה' 23/07/09 אושרה הצעת החוק בוועדת המדע על ידי שיטרית לבדו וכבר ביום ב' תיהיה הצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה?! איך חברי הכנסת יספיקו בכלל לעבור על החוק ולהבין את ההשלכות?

למה ישנו רצף דיונים כלכך מהיר שלא מאפשר למתנגדי החוק להגיב? מי גורם לזה ולמה? זה נראה כמו מחטף.

זאת פגיעה קשה בזכויות שלנו כאזרחים איך זה שלא נעשה דיון יסודי שמערב גם את וועדת החוקה?

למה חברי הכנסת שחברים בוועדה שאישרה את החוק לא היו נוכחים בה ומתפרסם שחלקים ניכרים מהחוק מאושרים ע"י שיטרית לבדו?

למה לא שאלו לדעתו של הציבור? ולמה לא נתנה לציבור אפשרות להגיב?

איפה כל חברי הכנסת!? הרי החוק הזה הוא בעל משמעות וחשיבות עליונה כמו השאלות הלאומיות החשובות ביותר איך זה שחבר כנסת אחד מריץ את העניין די לבדו בלי שחברי כנסת אחרים יהיו מעורבים כראוי? למה חברי הכנסת שותקים!?

רוב האזרחים לא יודעים על החוק או לא הבינו את המשמעות וההשלכות של החוק הזה על חייהם ואת העובדה שבעוד זמן קצר ניתן יהיה לעקוב אחריהם באמצעות מצלמות רחוב (בשילוב עם המאגר) ולדעת היכן הם היו ועם מי או לזהות את פניהם בהפגנות ועוד. והחוק מורץ בחיפזון מבלי לאפשר לחברי הכנסת והציבור להבין מה קורה כראוי להליך חקיקה תקין. זה מעורר תהיות!

בנוסף מתארגנת הפגנה ביום שבת הקרוב 25/07/09 ברחבת הסינימטק בת"א ב 19:00 פרסמו את זה ובואו לסקר!

נשמח אם תוכל לעזור ולזום כתבה בנושא שתעצור ותעכב את החוק עד לדיון ציבורי ראוי ומעמיק.

בבקשה על תניח שאחרים כבר עושים את העבודה אז לא צריך את עזרתך זה לא נכון! עזרתך נחוצה מאוד.

מצורף להלן מכתב פנייה לחברי כנסת שנכתב ע"י  'המרכז לעצירת חוק המאגר הביומטרי' ואשר בסופו ישנם קישורים המספקים מידע והסבר נוסף.

—————————————————————-

הנדון: חוק "המאגר הביומטרי" – בכיה לדורות
שלום רב,
ברצוני להסב את תשומת ליבך להצעת חוק המאגר הביומטרי(הצעת
חוק הכללת אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגר מידע)
המטפסת בימים אלו בשלביה האחרונים לאישורה כחוק בספר החוקים.
המדובר בהצעת חוק שכפי שהיא מנוסחת כעת מהווה סכנה חמורה
לדמוקרטיה הישראלית.

אולי שמעת על הצעת החוק הזו וייתכן כי תגובתך תהיה:
"הרי אתה מגזים", ואין פליאה בכך, רבים בעבר סברו
שהביקורת מוגזמת אך לא עוד.

חברי הכנסת מיכאל איתן ("זליגת מאגר ביומטרי גרועה
מאסון צ'רנוביל"), רובי ריבלין , דב חנין, ניצן הורוביץ
("מאגר כזה לא קיים במדינות אחרות בעולם החופשי"), חיים אורון
ואחרים, גם ממפלגתך אינם סבורים כך עוד וממליצים להפריד
בין הזיהוי הביומטרי למאגר הביומטרי. ההד התקשורתי לנושא
הולך ומתרחב.

הממ"מ, גוף המחקר והמידע של הכנסת בה אתה יושב הוציא דו"ח
(מחקר השואתי מתמצת בין מדינות שונות בעולם)הקובע כי את
הנזק שיכול ליצור המאגר הביומטרי אי אפשר יהיה לתקן אלא
לאחר שנות דור ושזיהוי ביומטרי אינו מחייב מאגר ביומטרי.

המטה ללוחמה בטרור סבור כי שירותי הביטחון יכולים לתפקד היטב
גם ללא המאגר ושבמאגר ביומטרי כשלעצמו טמונות סכנות רבות.

דו"ח מבקר המדינה מוכיח כי מדינת ישראל אינה ערוכה לטפל
במאגר מידע גדול, שלא לדבר על מאגר מידי ביומטרי המאפשר
הכלת אינסוף מידע אישי.

מומחים בעלי שם בתחום אבטחת המידע, הן כאלה המכהנים בחברות
מסחריות והן פרופסורים מכובדים מן האקדמיה בארץ ובעולם מנסים
בכל דרך למנוע את מעבר החוק הזה, ביניהם: מר ברוס שנייר,
דר' מיכאל בירנהק, מנכ"ל חברת "קומדע" זאב שטח, המדען הראשי של
חברת "אינוביה", מר מיכה שפיר ואחרים.

עורכי דין ובראשם לישכת עורכי הדין בישראל מתנגדים להצעת
החוק עוד מראשית דרכו.

ארגוני זכויות בעלי שם עולמי כאגודה לזכויות האזרח מובילים
בשנה האחרונות מהלכים שונים לביטול הגזירה.

המועצה להגנה על הפרטיות שבתוך משרד הפנים מביעה דאגה
חריפה לנוכח הצעת החוק.

אזרחים ישרי דרך, חסרי פניות מקימים אתר מידע המתנגד לחוק
המאגר הביומטרי.

אפנה את תשומת ליבך לכך שההתנגדות העזה אינה לזיהוי הביומטרי
אלא למאגר הביומטרי: המאגר מאפשר, בשילוב הטכנולוגיה הקיימת
כיום חדירה דמיונית כמעט לפרטיותו של אדם בנושאי ביטחון,
אישות וצרכנות אך לא רק.

אין צורך במאגר ביומטרי על מנת לאפשר זיהוי ביומטרי ואין צורך
בזיהוי ביומטרי על מנת להקשות על זיוף תעודות זהות ודרכונים.

נושא הזיהוי הביומטרי נדון במדינות אירופה במשך שנים ועדיין
לא הוכרע. בישראל עשוי הנושא להפוך לחוק ולמציאות ללא כל
דיון ציבורי ממצה בעניין.

אני משוכנע כי איני היחיד שכותב לך.

כנבחר ציבור, תפקידך להגן ולייצג נאמנה את ציבור בוחריך,
עשה משהו בימים הקרובים לפני שיהיה מאוחר מדי!
עיני הציבור נשואות אליך כשליחנו בכנסת ישראל!

למידע נוסף על החוק והסכנות הטמונות בו מומלץ לקרוא את המסמכים
הבאים ולבקר באתרים:


15.7.09פנייה לשר המשפטים – חקיקה מסוכנת בשיטת הפרטאצ' –
http://acri-antibiometric.blogspot.com/2009/07/blog-post_16.html

30.6.09 פניית האגודה לזכויות האזרח לקראת הדיון בועדת המדע
http://acri-antibiometric.blogspot.com/2009/07/blog-post_5841.html

24.6.08 מכתב המועצה הציבורית להגנת הפרטיות
http://pratiut.com.googlepages.com/Moaatza-24.6.08.pdf

לינק לעצומה שעליה חתמו כבר מעל 10,000 אזרחים:
מידע נוסף על הסכנות בחוק המאגר הביומטרי תמצאו ב:http://no2bio.org/home/

גופים המתנגדים לחוק וניתן לפנות אליהם בשאלות:

האגודה לזכויות האזרח בישראל
http://acri-antibiometric.blogspot.com/

המרכז לעצירת חוק המאגר הביומטרי
http://no2bio.org/home/

4 תגובות בנושא “מאחורי המאגר הביומטרי – תהיות בבלוגוספירה – האם ישנו קשר הון שלטון בין "מאיר שטרית" לחברת OTI ?”

 1. שוחחתי היום עם עמיתה שעובדת ככתבת בכלי תקשורת מכובד בארץ; היא אמרה לי שהיא כבר דיברה עם כמה אנשים בקשר לניגוד האינטרסים בפרשה, אבל אחרי התעקשות קצרה היא הסכימה להעיף מבט. אמרתי לה שאם הסיפור הזה יוצא בזכות עו"ד פוקס אז קרדיט צריך להינתן לבלוג שלו – זה יעשה נפלאות עם הביצה שלנו 🙂

השאר תגובה