מנוע חיפוש חברתי – כיצד למצוא מישהו שיענה על שאלתכם תוך 5 דקות (ארדווארק)

לפני שלושה ימים כתבתי פוסט על גוגל באז ומהי החשיבות שלו בעיני עבור גוגל. במאמר הזכרתי שירות "מנוע חיפוש חברתי" שנקרא Aardvark (אשר מתורגם ל "דב נמלים"), אותו גוגל רכשו. ובפוסט הנוכחי ברצוני להסביר יותר במה מדובר ולעודד את כולכם להירשם אליו 🙂 .

מה ארדווארק עושה? ארדווארק (או ווארק בקיצור) הוא "מנוע חיפוש חברתי" שמאפשר לכם לשאול שאלה והאתר ימצא עבורכם מישהו שיענה לכם על השאלה.

במה זה שונה מגוגל? ישנו הבדל מהותי בין מה שארדווארק עושה לבין מה שגוגל עושים. גוגל מחפשת תוכן (שקיים באינטרנט) לפי מילות חיפוש (המייצגת שאלה שמעניינת אתכם). בעוד שארדווארק מחפש אנשים (ברשת החברתית המורחבת שלכם) אשר ייצרו תוכן חדש (תשובות) לשאלה שפירסמתם. כשם שמייסד אארדוארק אמר: "אנחנו משתמשים בבינה מלאכותית לא כדי להחליף אנשים, אלא כדי למצוא אנשים"

כיצד ארדווארד מוצא את האנשים הללו? הוא מבצע ניתוח של השאלה שלכם ומציע לכם איזה מילות מפתח קשורות לשאלה הזו. לאחר אישורכם (או שינוי התגיות על ידיכם), אארדווארק מחפש אנשים שתייגו את עצמם כאנשים שמבינים במילות המפתח הללו (או דומות).

אז למה האנשים עוזרים? שאלה פסיכולוגית/סוציולוגית/אבולוציונית (וכו') עמוקה. במבט ראשון חשבתי שזה דומה למוטיבציה שעומדת מאחורי האנשים שתורמים לויקיפדיה. אבל לאחר מבט נוסף, הבנתי שמדובר בסדרי גודל שונים לחלוטין.

אז מה הסיכוי שאני בכלל אקבל שם תשובה? נכון לכיום הרשת של אארדווארק כוללת למעלה מ- 90,000 משתמשים. מהסטטיסטיקות של האתר לאוקטובר 2009 – 87.7% מהאנשים ששאלו שאלה קיבלו תשובה. 75% מהאנשים ששאלו שאלה גם ענו תשובה למישהו על משהו אחר. 70.4% מהתשובות קיבלו דירוג "טוב" (לעומת "בסדר" או "רע"). אז הסיכויים שתקבלו תשובה הם לא רעים בכלל. והרבה פעמים הספקתי לקבל תשובות תוך פחות מ- 5 דקות.

החלטתם שאתם רוצים להירשם ל- Aardvark? מצויין! אתם יכולים פשוט להכנס לאתר ולהירשם. אם אתם רוצים עזרה, אז הנה סרטון שמסביר כיצד להירשם לאארדווארק:

רוצים לשאול שאלה ? בכיף, הנה סרטון שמסביר כיצד לשאול שאלות בשירות:

מה הלאה?
אם אתם סקרנים להעמיק יותר בכל הרעיון המקסים הזה, אתם יכולים לצפות בהרצאה (10 דקות) של דימון הורוביץ (המייסד של אארדווארק) בטדXסומה:

והממש סקרנים, מוזמנים לקרוא את המאמר שהוא פירסם בנושא: Anatomy of a Large-Scale Social Search Engine.

הערה (שיווקית) לסיום: אלו מכם שחושבים על שיווק באינטרנט. תשקלו ליצור משתמש באארדווארק עבור החברה שלכם. וכך תוכלו לקדם את מוצרי החברה לאנשים ששואלים בנושא.

(ותודה, שוב, לאייל סלע על שגילה לי את האתר הזה לפני כמה חודשים וגם שממש התעקש שאני אנסה אותו)

8 תגובות בנושא “מנוע חיפוש חברתי – כיצד למצוא מישהו שיענה על שאלתכם תוך 5 דקות (ארדווארק)”

 1. לאה, טל,

  אכן אין הבדל אמיתי במודל בין Aardvark ל- Yedda. Yedda קצת יותר וותיק מ- Aardvark, ככה שתמצאו שם קהילה גדולה בהרבה ומאגר שאלות ותשובות גדול משמעותית, אבל בסופו של דבר, הבחירה בשרות שאתה רוצה להשתמש בו היא כמובן בחירה אישית שאינה קשורה באמת למספרים.

  טל, לידיעתך, Yedda נרכשה ע"י AOL בסוף 2007. הזכרת את מייקרוסופט, שוב לידיעתך היה להם שרות Q&A שפותח פנימית ושוחרר כחלק משירותי ה- Live, בסביבות 2006 או 2007 אם אני זוכר נכון. למיטב ידיעתי הוא נכשל וכבר לא זמין. אכן, ייתכן שנכון להם לרכוש את אחת מהשחקנים בתחום ולחזור למשחק. אומנם Aardvark נהנה מיחסי ציבור מצויינים, אבל חלק מהשחקנים האחרים בתחום מראים פוטנציאל ויכולות גדולים בהרבה לטעמי.

  1. תודה על הלינק לאה, לא ידעתי 🙂

   מעניין מהי רמת החדירה של כל אחד מהכלים המתחרים הללו.

   אארדווארק משום מה החליטו לחלוק את הנתונים העיסקיים שלהם (בלינק למאמר שאותו צירפתי בסוף). אני לא בטוח אם השירותים האחרים פעלו דומה…

  1. היי לאה.
   אין לי ניסיון עם Yedda, אז אני לא יודע. מחיפוש זריז בגוגל מצאתי שלאארדוארק יש כמה מתחרים כגון:
   Yedda, Delver, Eurekster, Fluther, and SideStripe

   מבחינתי, ההבדל הגדול בינם לבין אארדווארק הוא שהאחרון נרכש על ידי גוגל. מה שאומר שיש אפשרות גדולה יותר שהוא ישולב בשירותי גוגל האחרים.
   אני מקווה שהרכישה הזו של גוגל תאמר שאחד מהענקים האחרים (מייקרוסופט ?) ינסו לקחת חסות על אחת מהחברות האחרות שציינו, ושבסוף התהליך כולנו נרוויח (איכשהו)…

השאר תגובה