האם איראן היא מעצמת מחקר בתאי גזע ? (ומה בין זה לגרעין האיראני)

נתקלתי היום בסרטון (אשר התפרסם, במרץ 2008) הטוען שאיראן היא מעצמת מחקר בתחום תאי גזע עובריים (stem cells research). הסיבה לייתרונה של איראן, לטענת הסרטון, היא שחוקי האיסלאם מרשים לבצע מחקר בתאי גזע עובריים, ושאהמדינה אינה יוצרת מגבלות על יישום המחקר על בני אדם. הנה הסרטון:

שאלתי את עצמי האם הסרטון הזה הוא תרגיל פירסומי של גורמים איראניים או לא.

ועל פניו, עושה רושם שלא. מחיפוש זריז בגוגל, מצאתי מאמר ב- CNN משנת 2006: "Iran in the forefront when it comes to stem cell research" אשר תומך בטענת הסרטון.

מסקנה 1: לאירן סביר שיהיה נשק גרעיני. היות ומהמאמרים הללו (וגם מהתגובות לסרטון), ניתן לזהות תשוקה עזה, אצל הציבור איראני, להרגיש מתקדמים טכנולוגית. אותה שאיפה מתקשרת (מסתבר) גם לרצון של האיראנים להשיג כוח גרעיני (ראו את המהמאמר מהבוסטון ניוז). המשמעות היא שהתמיכה של הציבור האיראני לתוכנית הגרעין איננה מונעת רק מהרצון להשמיד את שאר העולם, אלא גם מתוך השאיפה לגאווה הלאומית שתתקבל בהגעה לכוח הטכנולוגי של כוח גרעיני.

לאחרונה נתקלתי בדוגמא של אמריקאיים רציניים שמאד מודאגים מהאפשרות של גרעין איראני. לדוגמא בגלל האפשרות לפוצץ פצצה גרעינית בין 40 ל- 400 קילומטר מעל לאדמה, לצורך התקפה אלקטרומגנטית EMP, אשר תשתק את הציוד האלקטרוני ברדיוס עצום של בין 400 ל- 4000 קילומטר ). תוך שימוש בסירת דייגים, סקאד פשוט, וראש נפץ גרעיני.

מסקנה 2: למה הם ולא אנחנו ?

הטענה של המאמרים היא שהמתירנות האיראנית היא שמאפשרת לה להיהפך למעצמה בחקר תאי גזע עובריים. פניתי ומצאתי מפה (עם נתונים התקפים עד ל- 2007) שמתארת את רמת המתירנות המחקרית של מדינות שונות בעולם. ויוצא שמסקאלה של 1 עד 3 של מתירנות, ישראל נמצאת במקום שהוא יותר מתירני, מחקרית, מאשר איראן (אגב, כך גם סין, כמה לא מפתיע).

מה זה אומר אם כך ? אפשרות אחת היא שהמפה לא מדוייקת, והמתירנות העודפת של איראן מאפשרת לה התקדמות מחקרית מועדפת על פנינו. אפשרות אחרת היא שאנחנו גם מעצמת מחקר, אבל פשוט לא סיפרנו על זה לאף אחד. משמעות נוספת היא שאנחנו מפספסים משהו, אולי בתקציבים או בדרך הכשרה. מה מכל אלו הוא הנכון ?! כנראה שרק זמן יאמר.

על כל פנים, הנה המפה, להנאתכם (המקור למפה, אשר כולל נתונים יותר מדוייקים, ומיקראת צבעיים):

5 תגובות בנושא “האם איראן היא מעצמת מחקר בתאי גזע ? (ומה בין זה לגרעין האיראני)”

  1. אני לא זוכר את שם הסרט אבל היה אחד ממש מעניין על איראן בערוץ 8 לפני שנה, בין השאר על המתירנות הנחבאת, נישואין לצורך פורקן ועוד שלל תיקוני הלכה יצירתיים.
    באתי בגלל ה-ע ונשארתי בגלל הפוסט, היה מעניין, תודה על הדגים.

  2. תאי גזע אנו משיגים משלושה מקורות: תאי גזע עובריים (מעוברים), תאי גזע מדם טבורי (מחבל הטבור והשליה הנותרים לאחר הלידה) ותאי גזע היקפיים (ממח עצם של אנשים בוגרים).
    כייון שלמיטב הבנתי אין התייחסות למקור ספציפי, מספיק לומר תאי גזע.

    בהזדמנות זו, אני רוצה להזכיר לאנשים שיש את האפשרות לאגור את תאי הגזע מדם הטבור בתום הלידה, אם לעצמכם ולמשפחה שלכם, ואם לתרום לבנק ציבורי.

השאר תגובה