צעדה ברוטשילד: מצביעים ברגליים (לחוק) אוויר נקי

קיבלתי השבוע הזמנה לאירוע (דרך פייסבוק) לצעדה בשדרות רוטשילד בת"א (ביום שישי, ב- 12:00 בצהריים, ב- 16.5.08) , במטרה להעלות מודעות ל"חוק אוויר נקי" שמועמד לקריאה שניה בכנסת.

אז במה מדובר (הנה מצגת בנושא, ולאחריה, אני מציין נקודות משמעותיות שנאמרו בה):

זיהום האוויר בארץ (על סמך המצגת) , הוא מהמפגעים החמורים ביותר בישראל – למעלה מ-1100 אנשים מתים מדי שנה מזיהום אוויר (יותר מקורבנות תאונות הדרכים ופיגועי הטרור!). נתונים אפידמיים:

 • בהשוואת בריאות ילדים מאיזורים ברמות זיהום אוויר שונות – נמצא שככל שרמות זיהום האוויר בסביבת המגורים חמורה יותר – כך סובלים ילדים יותר ממחלות נשימתיות.
  • (רגע של העמקה: סוג כזה של מחקר אפידמיולוגי מכונה מחקר אקולוגי. זהו מחקר שבו משווים מאפיינים בין אוכלוסיות המתגוררות באיזורים שונים. התוקף של מחקרים מסוג זה נחשבים בספרות לנמוכים. אך בהיעדר תקציבים למחקרים אחרים – הם המנגנון היחיד שלנו לקבלת מסקנות. "למזלנו", במקרה של זיהום אוויר, ישנם עוד מחקרים התומכים בקשר ההגיוני-ביולוגית, בין זיהום אוויר, לתחלואה בציבור. השאלה, מבחינה ציבורית, איננה האם יש קשר בין זיהום אוויר למחלות – אלא עד כמה הקשר חזק בארץ, ומהי מידת הנפיצות, הקיימת והצפויה, של תופעת זיהום האוויר. אלו הגורמים שמאפשרים לבצע "כלכלת בריאות" כשבאים לקבוע סדרי עדיפויות לאומיים. המידע שהמצגת מביאה איננו מספיק לקבלת החלטה כזו, אבל מתחבר היטב לאינטואיציות שלנו ש"זיהום אוויר זה רעיון רע". ולינק לסיום: פוסט שכתבתי, בבלוג הסטטיסטיקה שלי, על השימוש בוויזואליזציה של נתונים, מהסוג של מחקרים אקולוגיים, להפרכת מיתוסים על איכות החיים בעולם השלישי)
 • נמצא מתאם גבוה (ומובהק סטטיסטית), בין נוכחות מזהמי אוויר כמו תחמוצות חנקן וגופרית דו-חמצנית לבין שיעור תחלואת ילדים באסטמה באזור גוש דן. המחקר נערך על ידי פרופ' בן-ציון גרטי, מנהל מחלקת אשפוז ילדים בביה"ח שניידר בנושא גורמי התחלואה של ילדים באסטמה.
 • ברמת חובב נמצאה עלייה בשיעור של תחלואה כרונית במערכת הנשימה העליונה בקרב ילדים בגילאי 0-14 בקיבוצים המרוחקים עד 15 ק"מ מרמת חובב בהשוואה לילדים בקיבוצים המרוחקים מעל ל- 20 ק"מ משם. (הנתון נאסף בסקר אפידמיולוגי שנערך עבור משרד הבריאות ע"י חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון, ופורסם לאחרונה, בנוגע להשפעת זיהום האוויר מרמת חובב על בריאות התושבים באזור)

המצגת מכריזה שלמרות הממצאים המחקריים, נושא זיהום האוויר לא הוכרז כבעל חשיבות לאומית – והצעדים שננקטים בו הם מעטים ולא-משמעותיים.

(נקודה למחשבה: הייתי שמח לדעת האם חוסר ההתייחסות הייתה בשל חוסר-תפקוד של חברי הכנסת שלנו. או בשל כך שלא הצטברו נתונים שמראים על צורך בטיפול במצב. הניחוש שלי נוטה יותר להסבר הראשון… אבל היה מסקרן לשמוע, ממישהו שמבין בפוליטיקה, איך קרה כמצב הזה)

אז מהו "חוק אוויר נקי" (מהמצגת, והנה פירוט נוסף באתר של מגמה ירוקה, המידע נלקח במקור מהאתר של "אדם טבע ודין"):

חוק אוויר נקי בא לאחד את כל ההיבטים הקשורים לטיפול בזיהום האוויר תחת חוק אחד.
החוק מטפל בנושאים רבים, ביניהם:

 • יצירת תכנית לאומית עם יעדים מוגדרים למלחמה בזיהום האוויר,
 • הגדרת תקנים ברורים בנושאי פליטת מזהמים,
 • העברה של סמכויות בדיקת הזיהום מכלי רכב למשרד לאיכות הסביבה,
 • פרסום מידע על רמות הזיהום ותחזיות זיהום אוויר לציבור,
 • שיפור כלי האכיפה והחמרת הענישה בתחום, ועוד.

חוק אוויר נקי בא להסדיר את נושא הטיפול והפיקוח על זיהום האוויר בארץ.
המצב כיום הוא ש:

 • הטיפול בזיהום האוויר מוגדר בתקנות שונות ונמצא באחריות משרדי ממשלה שונים,
 • אין תכנית ארוכת-טווח לטיפול בנושא,
 • התקנים הקיימים לא מקיפים את כל מקורות הזיהום,
 • אין פיקוח ומידע מספיק על פליטת מזהמים, והאכיפה בנושא מועטה.

כך למשל משרד התשתיות אחרי על ארובות חברת חשמל, משרד התחבורה אחראי על זיהום מכלי רכב, משרד הביטחון על הזיהום של גורמי הביטחון וכ"ו.

היות שאזרח הנושם את האוויר לא יודע ולא אכפת לו מה מקור הזיהום, הוחלט להרכיב חוק
שיטפל במפגע זיהום האוויר בצורה כוללת, תוך תכנון ארוך טווח וחשיבה מערכתית בנושא.

לי זה נישמע כמו חוק מוצלח בהחלט, לא כך ?

אז איפה אנחנו עומדים כיום (מהמצגת):

המצב כרגע: חוק אוויר נקי עבר קריאה ראשונה, והוא בהכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת
הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

ישנו חשש שהחוק יהיה בסכנה אם לא יעבור במושב הקיץ הנוכחי של הכנסת, לכן
מושקעים מאמצים רבים לקידומו.

בקיצור, נישמע כמו מטרה חיובית, עוד הזדמנות חביבה להמחיש התארגנות דרך הרשת לביצוע מיפגנים, ורוטשילד זה מקום נחמד, בטח יהיו שם אחלה "אנרגיות". (ואני יותר אוהב צעדות מאשר הפגנות, יותר עדין לאוזניים)

אז מה באפשרותכם לעשות כעת:

 • לחתום על עצומה בעד החוק – לחצו כאן. (בעת כתיבת שורות אלו חתמו כבר  9636 )
 • לעבור על רשימת הפעילויות של מגמה ירוקה (שנמצאת כאן) -לדפדף עד ל- 16.5.08, ולצרף ליומן שלכם שאתם רוצים להגיע.
 • להירשם לאירוע בפייסבוק – לחצו כאן.
 • רוצים יותר? אפשר לפנות אל רכז פעילות ציבורית–  0525-937254.

8 תגובות בנושא “צעדה ברוטשילד: מצביעים ברגליים (לחוק) אוויר נקי”

 1. בסופו של דבר הלחץ הציבורי עזר וחוק אוויר נקי אושר במליאת הכנסת. זה רק מוכיח שכאשר הציבור מאוחד (ואני בטוח שהיו להפגנה השפעות) נבחרי העם לא יכולים לעמוד בפרץ

 2. עדכון טרי – בגלל ויכוחים על כסף (כמו תמיד) משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה תוקעים את החוק. אתמול נסתיימו 45 היום שניתנו לשם הגעה להסכמות.

  לכן כרגע, הסעיפים המהותיים לחוק הוצאו מהצעת החוק – המשמעות היא שהחוק הנפלא הזה עלול להישאר בלי שיניים. (הנושאים המהותיים – למטה בהמשך)

  בהתאם לזאת, הצעדה תקדם לא רק את החוק אלא גם את תוכנו המקורי!!

  אופיר פינס, אחד המקדמים של החוק – בעצמו הוציא את הסעיפים המהותיים, לאור דרישה של משרד המשפטים.
  הסיבה לכך?
  אין נימוק. פשוט – אין. משרד המשפטים לא נימק את החלטתו.

  מה מנסים להפיל?
  החובה המוטלת על השר להגנת הסביבה להתקין תקנות ספציפיות למקורות פליטה נייחים; שמירה על זכות הציבור להגיש קובלנה פלילית נגד אחראים לזיהום; להגדיר באופן ברור יותר מי הם חברי הועדה המייעצת שאמורה לקבוע ולהבטיח את ערכי איכות האוויר, מהו תפקידה ומהן סמכויותיה; עיגון הסמכויות בנושאי אויר בידי המשרד להגנת הסביבה ומניעת כפל סמכויות (כמו במקרה של זיהום מתחבורה והפיצול הקודם של החוק).

 3. תיקון קטן – "אז מהו חוק אוויר נקי" לקוח מתוך האתר של "אדם טבע ודין" – http://www.yarok.org.il – היוזמים והמקדמים של החוק.
  ראוי לציין שחבר הכנסת דב חנין (חד"ש) עושה חייל בקידום החוק.
  ו, שמדובר ביישור קו עם חוקים שחוקקו באירופה וארה"ב כבר בשנות השבעים.

השאר תגובה