קמפיין תמלוגי הגז מבית היוצר של וואלס עם באשיר

הסרט הבא הופק על ידי היוצר של וואלס עם באשיר. כמו שמאד אהבתי את הסרט וואלס עם באשיר, כך גם מאד אהבתי את הסרטון הבא. דוגמא מצויינת כיצד ניתן לעורר רגש באמצעות אנימציה:

כמה מילים על הנושא שמאחורי הסרטון:

הגז הטבעי שהתגלה מול חופי הארץ, כמו כל אוצרות הטבע, שייך לאזרחי ישראל. הוא שווה כ-300 מיליארד דולר. בכל העולם מקובל שרוב ההכנסות מגז טבעי ומנפט — מגיעות למדינה. יש לנו הזדמנות היסטורית, כי בכסף הזה אפשר לבנות כאן חברה טובה יותר, לעשות מהפכה אמיתית בחינוך, בבריאות, בתשתיות, ברווחת הקשישים. אבל אם ברוני הגז יצליחו לגרוף לכיסם את רוב ההכנסות — נחמיץ את ההזדמנות. לכן אנחנו יוצאים למאבק. רק כך נבטיח שרוב ההכנסות יגיעו לציבור. ברוני הגז צריכים להרוויח יפה ולהסתפק ב-20%, כפי שנהוג בעולם. 80% חייבים להגיע לציבור. זה מאבק על העתיד של כולנו.
הכנסו לאתר והצטרפו גם אתם למאבק בתמלוגי הגז!
מוגש מטעם פורום פעולה אזרחית

במאי – יוני גודמן
תסריט- רון ורבר ויוני גודמן
אנימטורים- יוני גודמן
ספי גייגו
טל גדון
מוזיקה- אורי קליאן

ניצחנו – עיריית תל אביב תשחרר את התקציב שלה ב- 2011 !

בהמשך להודעה המוקדמת שפירסמתי היום על ביטול הדיון במשפט כנגד עיריית תל אביב (שמסרבת לשחרר את התקציב שלה לציבור)

היום (05.07.2010), כבוד השופט ד"ר עודד מודריק פסק גזר דין המחייב את עיריית תל אביב לשחרר את תקציב העירייה החל משנת 2011 והילך.
פסק הדין שהוא כתב מרתק, ומצורף כקובץ לפוסט זה. (PSAK-DIN-7.10)

הנה המכתב שקיבלתי שבישר על הידיעה:
————-

שלום לכולן/ם,

אנחנו שמחים לבשר כי היום התקבלה הודעה לביהמ"ש ששלחה העירייה אתמול אחה"צ, ערב הדיון המכריע בביהמ"ש על שחרור התקציב (ההודעה מצורפת) ובה היא מבקשת למחוק את עתירתנו כיוון שהיא נעתרת לדרישות בה, ותעביר קובץ אקסל של המידע התקציבי שבהצעת התקציב החל מהתקציב הקרוב – לשנת 2011.

זהו הישג משמעותי ותקדימי, כמובן קודם כל לתנועה אך גם ברמה הארצית. קשה להגזים בחשיבות זמינות המידע התקציבי בצורה שמאפשרת קריאה וניתוח מהירים ונוחים שלו; מדובר גם בקביעת סטנדרט לעיריות אחרות.
התנועה לחופש המידע ועו"ד בעז בן-צור שייצג אותנו מטעמה, ואנחנו חייבים להם תודה גדולה אע"פ שבסה"כ "עשו את חובתם הציבורית", הזדרזו וביקשו מביהמ"ש לתת להודעה תוקף של פסק-דין – והבקשה נענתה בחיוב. פסק הדין הוא הקובץ השני שמצורף כאן. אנחנו עובדים מול התקשורת ומקווים שתהייה תוצאה חיובית. כמו-כן מהווה ההודעה הזו "אור ירוק" לכתיבה בבלוגים 🙂 פוסט בעניין יעלה הערב לאתר עיר לכולנו ולאתר התקציבולטור.

זו הזדמנות נוספת וחשובה להודות לכל השותפות והשותפים למאמץ, שחלקם/ן הגדול מכותבות/ים על הודעה זו (ולכן רשימת הכתובות אינה גלויה). הסרטונים, האתר, הדברור, ההחתמות, העבודה במועצה, הכתיבה, הכנס, הייצוג המשפטי, ההתייעצויות, הגיבוי שקיבל הקמפיין מהתנועה ומכל חברותיה וחבריה – בלי אלה לא היינו מגיעים להישג הנוכחי. וכמובן אלון שיחד עם יונתן הגו את רעיון התקציבולטור, ושיישם אותו – אמנם עם עזרת רבות/ים מאתנו אבל בואו נודה על זה, הרבה מאוד בכוחות עצמו.
יש כאן לא רק זריקת עידוד אלא גם סימון של כיוון. כולנו תקווה שזה גם סימן לבאות, בקמפיין התחבורה ובכלל.

בתאריך 18 בנובמבר 2009 כתבנו בפוסט הראשון באתר התקציבולטור כי: "אנחנו נקבל את תקציבי העירייה בקובץ פתוח, במוקדם או במאוחר."
אנחנו מקווים, באמת מקווים, שהתהליך שעבר ראש העירייה בשנה החולפת יהיה משמעותי, וגם שיחלחל לחברי וחברות הקואליציה שלו. בעידן בו אנחנו מצויים, לא ניתן יותר להסתיר מידע ציבורי מהציבור. במוקדם או במאוחר, כל מידע ששייך לנו – יעבור לרשותנו.

להתראות בשמחות!

* אנא העבירו את ההודעה בתודה לכל החברות/ים שלכם שהשתתפו ואתן יודעים שאין לנו קשר ישיר עמןם.

בוטל הדיון שתוכנן להיום בבית המשפט כנגד עיריית תל אביב שתשחרר את התקציב

קיבלתי כעת את המייל הבא (מנעם), ואני מפרסמו כלשונות:
————
שלום לכל ובוקר טוב,

אני מתנצל על המייל הדחוף, אך לא הייתה ברירה; הדיון בעתירת עיר לכולנו והתנועה לחופש המידע מול עיריית ת"א-יפו להעברת התקציב העירוני בפורמט שאפשר לעבוד איתו – לא יתקיים היום.

כך נמסר לנו אתמול אחר-הצהריים. נמשיך לעדכן על ההתפתחות הלא בהכרח בלתי משמחת הזו היום אחר-הצהריים / ערב.

כך שאתם/ן מתבקשות/ים שלא להגיע לאולם בית-המשפט, ולהעביר את הודעת הביטול למי שקיבלו מכם/ן את ההודעה הקודמת.

תודה רבה ולהשתמע מאוד בקרוב,
נעם, בשם צוות התקציב של עיר לכולנו.

למה עיריית תל אביב מפחדת לפרסם את תקציב העירייה? תקצרי העלילה לקראת דיון מכריע בבית המשפט ב-5.7.2010

כבר כמה חודשים שאני עוקב אחרי הסיפור של שיחרור פרטי תקציב עיריית תל אביב לציבור בפורמט נגיש לניתוח סטטיסטי. ההסבר היחידי שיש לי למדוע זה לא מתרחש הוא שהעירייה מפחדת ממשהו (ותתקנו אותי אם יש לכם סברה אחרת). השאלה שמעניינת אותי היא מה הם מפחדים שנגלה.

על כל פנים ביום שני הקרוב, 5.7, בשעה 15:00, יתקיים בביהמ"ש המחוזי ת"א (רח' ויצמן 1) אצל השופט מודריק דיון מכריע, ככל הנראה, בעתירה לשחרור התקציב העירוני בפורמט שמאפשר ניתוח וקריאה סבירים שלו.

תקציר הפרקים הקודמים: יוני 2009 – "עיר לכולנו" מבקשת את נתוני התקציב העירוני בפורמט של בסיס נתונים (נניח, אקסל). העירייה (חולדאי, לייבה) מסרבת. דצמבר 2009 – אחרי אלפיים שעות עבודה, "עיר לכולנו" משיקה את התקציבולטור – כלי מבוסס אקסל אליו הוקלדו כל נתוני התקציב לשנים 2006-2009, ואפשרות לצפות בהם ולהשוות לפי מלות חיפוש, מבנה התקציב, בין שנים שונות, ועוד. העירייה מעלה את התקציב לאתר שלה – כקובץ תמונה. עיר לכולנו דורשת קובץ שאפשר לעבוד איתו – כדי שלא יצטרכו להקליד 12,500 שורות כל שנה. למעלה מ-2,000 תושבות ותושבים חותמים על עצומה התומכת בדרישה – יותר מ-1,000 ברחוב, 1,000 באינטרנט. עדיין דצמבר 2009 – התנועה לחופש המידע מקיימת יום עיון ובו מושב המוקדש לתקציב העירוני ולתקציבולטור. השר מיכאל איתן מודיע על תמיכתו בדרישה לשחרור התקציב. 21.12.2009: עיר לכולנו מעלה את ההצעה במועצת העירייה; מרצ, הליכוד, הירוקים, ה"צעירים", תל-אביב אחת מתנגדות אפילו לקיום דיון בשחרור המידע לתושבים. עיר לכולנו פונה לתנועה לחופש המידע, שמגישה אתה עתירה (לינק בתחתית העמוד) לפי חוק חופש המידע. העירייה משיבה: אנחנו לא מסוגלים להעביר את הנתונים, וגם לא חייבים. בדיון, עיר לכולנו מציעה שאנשי מחשבים מטעמה ואלה של העירייה ישבו יחד, ואם יש בעיה טכנית נעזור להם להתגבר עליה; בא-כח העירייה מסרב. השופט מחייב את העירייה לומר תוך 30 יום האם מסוגלת או לא; העירייה עדיין ממאנת, אך לפתע מתחייבת שתקים מערכת מידע משלה – כלומר, היא מסוגלת לעבוד עם הנתונים בפורמט הנדרש, אבל לא רוצה להעביר אותם לציבור.

זה מביא אותנו לדיון של יום שני, בו יטען היועץ המשפטי של עיריית ת"א-יפו שאין לה חובה חוקית להעביר לתושבים את המידע על התקציב העירוני בפורמט שמאפשר לנתח אותם, ואנחנו נטען שכן. הדיון מעניין, ובעל השלכות מעשיות מרחיקות-לכת. שימו לב שהעירייה כבר לא טוענת שאיננה מסוגלת – אלא שלא בא לה.
אתן ואתם מוזמנות/ים לדיון; נעדכן הלאה בקרוב.

(הופץ במקור על ידי נעם, בשם צוות תקציב "עיר לכולנו")