ב- 7.8.09 חוסמים את אתרנו ל- IE-6 – הזמנה לפרוייקט קבוצתי

(פוסט זה מיועד לבלוגרי וורדפרס, לשאר קוראי הבלוג – עמכם הסליחה)

קרדיט על התמונה: RobotJohnny.com

האדם שהעלה את המודעות שלי יותר מכל לנזקים של IE 6 היה כנראה תומר כהן. כבר דובר ועלה הרעיון מספר פעמים לחסום את הבלוגים שלנו לדפדפן, ולעודד את הגולשים להתקין גירסה חדשה יותר. דיבורים דיבורים, אבל עכשיו הגיעה הזדמנות מצויינת לעשות את זה. משתי סיבות:

  1. כי מישהו שיחרר אתמול תוסף וורדפרס שמאפשר לחסום את הגישה לבלוג לגולשי האינטרנט אקספלורר 6 (לינק לתוסף)
    הערה חשובה: התוסף לא תואם wp-super-cache. כך שאם אתם מריצים אותו בבלוג שלכם, עליכם לכבות אותו ביום המיועד.
  2. כי שבוע הבא יהיה יום שישי ה- 7.8.09 שזה גימיק שיווקי חמוד לומר למשתמשים "תעברו ל- 7, ל- 8, או ל-9 מצידי. רק אל תישארו ב IE 6 ! )
  3. כי דרך הקמפיין ששוקי ואני התחלנו, להפיץ את בלוג-סרצ' (מנוע חיפוש לבלוגים בעברית) שפתחנו, גיליתי שהצלחנו להגיע לקרוב ל- 200 בלוגרים תוך פחות מיומיים. אז הרעיון לרתום את האנשים הללו למשהו שכולנו בלי יוצא מן הכלל מסכימים לגביו, נראה לי דבר כייפי לעשות 🙂

שאלות-תשובות (או הסתייגויות מהפרוייקט):

שאלה: הרי אני מפסיד גולשים מהדבר הזה, אז למה לי לעשות את זה?
תשובה: אנחנו מדברים על יום אחד של מייזם. המטרה היא להציף מודעות. אומנם אתה מפסיד מהגולשים שלך באותו היום, אבל אתה חלק מקבוצה של אנשים שעושים את ה"קורבן" הזה, למען אינטרנט יפה יותר בישראל.

שאלה: לחסום את הגולשים לאתר שלי (בגלל שהם משתמשים בדפדפן ישן) זה להטריד את הגולשים שלי, ואני לא רוצה להטריד את הגולשים שלי!
תשובה:  ובכן, זה לא ממש שאלה. אבל עדיין אני אענה לה. אני מסכים שזה יכול להציק לגולשים, וזה באמת לא נחמד. השאלה היא מהו אחוז הגולשים שלך שזה יציק להם לעומת אחוז הגולשים שזה לא ישנה להם יותר מידי, לעומת אחוז אלו שיחליטו לקחת את ההזדמנות ולשדרג את הדפדפן שלהם. אם הייתי מגלה לך מראש ש- 99% מהגולשים הללו יחליפו דפדפן ורק אחוז בודד זה יציק לו, האם עדיין היית נשאר בעמדתך? ומה אם זה 50-50?
אישית, אילו הייתי מאמין שזה לא ישפיע בכלל, הייתי מוותר. אבל אני מאמין שזה ישפיע על אנשים מסויימים. והיות וכל הבלוג הזה הוא לא מסחרי (כמעט לחלוטין), אלא ל"טובת הציבור", אישית אני לא רואה שום בעיה בלעשות משהו שהוא מבחינתי עשוי להיטיב עם הרגלי הגלישה של חלק מהציבור.

נישמע לך? אז הנה מה שהגיתי במוחי כצעדים ההגיוניים בפרוייקט כזה, אשמח לדעתך…

שלבי/כללי הפרוייקט הקבוצתי

כל מי שבוחר להשתתף בפרוייקט הקבוצתי מוזמן לבצע את הצעדים הבאים:

  1. כותב פוסט שהוא משתתף במייזם.
  2. בפוסט הזה הוא מסביר על הפרוייקט בקצרה. רושם מהו אחוז המשתמשים שהיו לו בחודש האחרון שהשתמשו ב- IE6. ויתן לינק לפוסט הזה (כך שהפינגבק יידע אותי שאתם משתתפים בפרוייקט, וגם כי זה תמיד נחמד לקבל לינקים).
  3. ביום המיועד (אני מזכיר לכם ה- 7.8.09 , זה יוצא יום שישי בעוד שבוע) – אני אפרסם פוסט שבו אני אזכיר שזהו יום האירוע. בפוסט יהיו לינקים לכל הבלוגים שהתחייבו להשתתף בפרוייקט (הבלוג שלי הוא PR 5, כך שאני משער שיש ללינק הזה ערך).
  4. ביום המיועד – כולנו מפעילים את התוסף הזה (ואלו מאיתנו שיכולים לעקוב אחרי לינקים יוצאים וכדומה – יספרו לנו בסוף היום כמה לחצו על לינקים יוצאים להתקנת דפדפן חדש למול כמה גולשים הגיעו לעמוד הזה. זה יהיה נחמד כדי לדעת למה לצפות כשנריץ את הפרוייקט הזה שוב, בתקווה, בפעם הבאה)

ולפרוטוקול: 84% מהגולשים לאתר שלי (שזה למעלה מ- 500 גולשים ליום) הם משתמשי IE ומתוכם 32% הם משתמשי IE6 (כך שאני צפוי לספוג מכה קטנה ביום הזה, אבל זו למטרה טובה! 🙂 )

אחוז משתמשי ה- IE

how many IE6

אחוז משתמשי ה- IE 6 מתוך משתמשי ה- IE

how many IE6 - from IE

"תובנות" – פלאגין וורדפרס לשיפור המהירות והאיכות בכתיבת פוסטים (מתורגם לעברית)

בפוסט זה אני משחרר לאוויר תירגום לעברית של תוסף הוורדפרס Insights (או בשמו המעוברת "תובנות").

מטרה: "תובנות" הוא תוסף לאפשר כתיבה זריזה ואיכותית יותר של פוסטים.

הדרך: התוסף מוסיף בתחתית של מסך כתיבת הפוסט עוד קופסה המאפשרת לחפש מידע (בפוסטים של הבלוג שלכם, בגוגל, בוויקיפדיה האנגלית, בתמונות פליקר, בסרטוני הוידיאו בגוגל, בגוגל מפות), ולהכניס אותו ישירות לפוסט. זה חוסך זמן (מעבר בין מסכים, הורדת תמונות למחשב וכו') ומעלה את איכות התוכן (כיוון שכעת קל יותר לתת קישורים לפוסטים אחרים בבלוג, להוסיף תמונות או סרטונים בשביל האווירה וכולי).

הערה על השימוש: כדי להכניס קישור לפוסט שמצאתם – עליכם לסמן (במצב של עורך וויזואלי) את המילה אליה ברצונכם להוסיף את הקישור – ואז ללחוץ על האייקון של הוספת הקישור. (תודה ל"גולשת" שסיפרה לי שצריך הבהרה בנקודה הזו)

דוגמאות (צילומי מסך) והורדה – בהמשך הפוסט

להמשיך לקרוא "תובנות" – פלאגין וורדפרס לשיפור המהירות והאיכות בכתיבת פוסטים (מתורגם לעברית)

בלוג-סרצ': מנוע חיפוש חדש לבלוגוספירה הישראלית

נתחיל בלינק, ונמשיך בסיפור וההסברים:
www.BlogSearch.co.il

לאחי שוקי יש יכולת מרשימה לחשוב על רעיונות משונים שמשום מה עובדים. מי היה חושב שבלוג על חומוס יקבל קרוב לחצי מליון מבקרים עם למעלה ממליון כניסות? לא אני, כששוקי שאל אותי אם אבנה לו בלוג על חומוס חשבתי שהוא מתלוצץ, הוא היה רציני.

וכך, לפני כמה זמן, פנה אלי שוקי עם עוד רעיון מוזר "מנוע חיפוש לבלוגים". בהתחלה פיקפקתי, חשבתי שכבר יש כאלה ומה כבר יש לחדש. ואז שוקי איתגר אותי ואמר "לך תחפש לי בבלוגוספירה הישראלית". ניסיתי, והבנתי את כוונתו. עד להיום לא היה אפשר לחפש בבלוגוספירה הישראלית. כלומר, אפשר, אבל רק אם אתם מוכנים להכניס לתוצאות את כל האתרים האחרים שדוברים עברית ברשת.

"אם תבנה אותו, הם יבואו"

הבעיה של מנועי חיפוש כמו טכנורטי או אפילו גוגלהוא שהם אינם יודעים איזה אתרים (בעברית) הם בלוגים ואיזה לא. אבל מי כן יכול לדעת? הבלוגרים עצמם כמובן. האתר שבנינו מאפשר לכל בלוגר (או קורא נאמן שלו) להוסיף את הבלוג שלו לחיפוש. וכך, במקום שניאלץ ללכת ולחפש את כל הבלוגרים ברשת, כל שעלינו לעשות הוא שאותם בלוגרים ימצאו אותנו ויוסיפו את עצמם למאגר. ומרגע שזה יקרה, כולנו נוכל לראות את הדפים שלהם בתוצאות החיפוש של מנוע החיפוש של בלוג סרצ'.

וטריק אחרון, אנחנו מציעים קוד שמאפשר להטמיע את מנוע החיפוש באתרים אחרים, למקרה שתרצו.

אז אם אתם בלוגרים, תבדקו אם אתם מופיעים בתוצאות החיפוש:

ואם הבלוג שלכם אינו מופיע במאגר התוצאות, נשמח שתוסיפו את בלוגכם למאגר מכאן. וכך כולנו נוכל למצוא אתכם.

חיפוש נעים,
טל

לשאלת הקהל: הבלוג כולל גם בלוגרים ישראלים שכותבים באנגלית. למה? כי המנכ"ל החליט…

כמה קליפי יוטיוב בשביל החיוך (וויליאם שאטנר מקריא שרה פיילין, הפתיח של הסימפסונים ושירים אחרים בקול אנושי)

טוב, החוק הביומטרי שהולך לעבור עושה לי עצוב בלב. אבל במקביל לזה מצטברים אצלי במלאי רשימה של סרטונים ממש חמודים, אז רציתי לשתף איתכם כמה מהם.

1) וויליאם שאטנר מקריא קטע מנאום הפרידה של שרה פיילין
להמשיך לקרוא כמה קליפי יוטיוב בשביל החיוך (וויליאם שאטנר מקריא שרה פיילין, הפתיח של הסימפסונים ושירים אחרים בקול אנושי)

הפוסט על המאגר הביומטרי (של גל מור) הוסר עקב איום בתביעה מצד רותי שטרית – מי יעמוד לצד הבלוגרים?

לפני יומיים (24.7) פרסם אפי פוקס (אצל גל מור) פוסט מעורר מחשבה אשר עסק בחוק המאגר הביומטרי וביו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח”כ מאיר שטרית (כתבתי עליו בפוסט המדווח על הקשר באפשרי בין מאיר שטרית ל-OTI)

היום, כפי שגילה לי טוויטר, הפוסט נעלם. (למרות שנפלאות גוגל מאפשרות כמובן עדיין לאתר אותו). בתשובה לתהיה מה קרה לפוסט אמר גל מור בטוויטר שלו (לאחר בירור עם ידיד, נודע לי עכשיו שאיימו לתבוע את גל גם על הטוויט שבו הוא הודיע על איום התביעה. לכן אני מסיר את הטוויט שהוא כתב).

מרגוליס העלה את הנקודה הזו כמקרה מעניין המדבר על הצורך ב"עיתונות חזקה" שתוכל לחקור מקרה כזה ולעמוד למול איומים משפטיים. אני שואל את עצמי האם המקרה הזה מדגים צורך (שכנראה ילך ויגבר), בהתאגדות של "אנשים" להגן על חופש הכתיבה של בלוגרים ברשת. אולי יש כבר גופים שיוכלו לקחת על עצמם דברים כאלה ורק צריך לאתר אותם (אולי אחת ממחלקות הייעוץ המשפטי האוניברסיטאיות, או אולי איגוד האינטרנט הישראלי היה עשוי לעזור בזה… אין לי מושג).

ומה אתם יכולים לעשות:

בינתיים, אני מזמין אתכם לכתוב על זה בקצרה בטוויטר שלכם (עם לינק לפוסט שלי או של מרגוליס). ואולי גם לכתוב על זה פוסט בעצמכם.

אני לא משפטן אבל למיטב ידיעתי לכתוב על זה שרותי שטרית איימה משפטית על בלוגר בשביל שיסיר פוסט שעוסק בדיון על החוק הביומטרי ומאיר שטרית (ומתייחס לקשר אפשרי בין מאיר שטרית אליה, שאני לא בדיוק זוכר מה הוא היה כרגע, משום מה) – זה לא הוצאת דיבה (אלא תיאור עובדתי של העניין). אם זאת, אני מקווה מאד שגם אני לא אקבל איום לתביעה – זה לא כיף (גל מור, ליבי איתך).

לאחר בירור קצר בגוגל, מצאתי את הפירוט הבא:

לשון הרע בבסיסו הוא חוק שנקבע בישראל בשנת 1965 – תשכ"ה. חוק הוצאת דיבה קובע כיניתן לתבוע עוולה נזיקית בעבור הוצאת דיבה של אדם אחר על אדם פרטי או על ארגון.
מה הם 4 ההגדרות של הוצאת דיבה?
1.להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם (מתוך חוק הוצאת דיבה)
2.לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו (מתוך חוק הוצאת דיבה)
3.לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו (מתוך חוק הוצאת דיבה)
4.לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, מינו או נטייתו המינית בסעיף זה, "אדם" – יחיד או תאגיד (מתוך חוק הוצאת דיבה)

תחת הגדרה זו, אני לא מוצא מה עשה גל מור שראוי להיות מכונה דיבה. אבל אולי מישהו כאן יבוא ויתקן אותי.

נ.ב: עכשיו נודע לי שיש דחייה של הקריאה השניה והשלישית להצעת החוק על המאגר, פורסם באתר האגודה לזכויות האזרח.

עידכון שלישי, 28.7.09: גל מור פרסם פוסט הבהרה והתנצלות בפני משפחת שיטרית. אשר כולל את תגובת משפחת שיטרית לפוסט. גל כתב בפוסט:

עד כאן דברי משפחת שטרית. בנימה אישית: בוודאי שלא התכוונו חלילה, לפגוע במר שטרית באופן אישי וככל שפורסמו הדברים שפורסמו – מטרתן הייתה עניינית גרידא. יחד עם זאת, ברור לנו כי משפחת שטרית נפגעה מהפרסום, ונבקש להבהיר כי אין ולא היה לנו כל רצון לפגוע או לגרום לעוגמת נפש.

תגובתי שלי היא שגם אם אני מניח שמאיר שטרית טהור כשלג (ואין לי קושי להניח את זה), אני חושב ששליחת מכתב עורך דין המאיים בתביעת דיבה (במקרה הנידון) הוא כוחני ולא הולם. כוחני כיוון שרק אנשים שיש להם כסף וכוח יכולים לעשות דבר כזה. גם אם לא הייתה פה שום דיבה, אין לגל המשאבים להתמודד מול תביעה משפטית. וזה בעיני שימוש בכסף כדי לנגח. מצד שני, כסף זה לא הכל. אני רוצה לראות כסף קונה מחדש את המילה "מאיר שטרית" בגוגל…

אם אתם רוצים תגובה שיטתית לכל מה שמשפחת שיטרית כתבה לגל, רחביה ברמן כתב פוסט מעולה בתגובה – מומלץ בחום לקריאה! וגם קלינגר כתב פוסט משובח המגנה את הפרשה.